Üniversitelerin İktisat Bölümü ve İş İmkanları 2016

0

İktisat Bölümü

Ekonomi yani diğer anlamıyla iktisat makro ve mikro olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu ayrımın yapılmasının sebebi ise ekonominin hem para ile hem de mal fiyatları ile ayrı ayrı ilgilenmesinden kaynaklanmaktadır. Ülkemizde ekonomi bölümünden mezun olan ancak aradığı ve tahayyülünü kurduğu işe ulaşamayan insan sayısı çok fazladır.

Bunun sebebi ise iktisat mezunlarına yeteri kadar kadro açılmaması ve açılsa da kurumların bu alanlardaki alımlarını farklı bölümlerden alarak kapatmalarıdır. Ekonomi bölümünden mezun olmak size kısa dönemde hiçbir şey kazandırmasa bile uzun dönemde talep ve arzı olan malların fiyatları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Dünya arz ve talep üzerine kurulmuştur.

Talebi olmayan bir ürünün arzı oluşmaz. Bu bilince erişen bir birey ise hangi alanda olursa olsun kendini kanıtlayarak açıkta kalmayacaktır.

İktisat bölümü iş imkânları

İktisat bölümünden mezun olan ve ekonomi ile ilgilenmek isteyen, buna paralel bir işte çalışmak isteyen yeni mezunlar için en büyük tavsiye iş seçmemeleridir. Çünkü ülke olarak özel sektör tekelinde olduğumuzdan dolayı ücretler oldukça düşük olabilmektedir. Ancak işe girdikten sonra kendini geliştiren ve üzerine bir şeyler katan bireyler kesinlikle dolgun maaşlara erişebileceklerdir.

Ekonomiyi iyi anlayan ve yorumlayan ileri görüşlü bireyleri bünyesine katmak için birbiriyle yarışan firmalar oldukça fazladır. Yani siz yerinizde saymadan kendinizi geliştirmeden durursanız tercih eden olacakken kendinizi geliştirip ekonomi alanına yatırım yapan ve ileriyi gören bir ekonomist olursanız tercih edilen ve aranan bir birey haline geleceksiniz.

Bir ekonomiyi yorumlamak için o ülkenin ekonomisinin çok iyi ya da çok kötü olması gerekmez. Ülke ekonomisi durağan bir seviyede seyretse bile bu ekonomiyi daha iyiye getirebilmek için ekonomik kalkınma modelleri üretmeniz yararınıza olacaktır.

Yani ülke ekonomisine katkı sağlayacak üretimden sermayeye emekten arza ve talebe kadar hemen her konuda görüş ve düşünce sizler için artı puan demektir. Bu konularda bilgi ve birikim sahibi olmanız sizi diğer kişilerden farklı kılacaktır.

Çünkü ekonomi herkesin anlayabildiği ancak herkesin yorumlayamadığı bir alandır. Ekonomiyi yorumlamak demek geleceğe yatırım yapmak demektir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın