Otomotiv Sektörü İçin Kredi Faiz İndirimi!

0

Otomobil kredisi almak isteyenler bankaların konut kredilerinde faiz düşümüne gitmesi ile otomobil kredilerinde de faizlerin düşeceği beklentisi içine girdiler. Darbe girişimi tüm sektörleri duraklattığı gibi otomobil sektörünü de kısa bir süreliğine duraklatmıştı. Büyük firmalar araç kiralama yerine araç satın almayı tercih ediyorlar. Ağustos ayına girdiğimizde konut kredilerinde faiz oranlarının %1 in altına çekilmesi ile piyasalarda oluşan olumlu havanın taşıt kredisi otomobil kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi diğer kredilere de yansıması bekleniyor. Faiz indiriminin özellikle konut piyasasını canlandıracağı tahmin ediliyor. Otomotiv Sektörü İçin Kredi Faiz İndirimi beklentisi içine giren vatandaş bankaların faiz düşürmesini bekliyor.

Konut Kredilerinde Faiz Düştü

Konut kredilerindeki faiz düşümünün getirdiği olumlu havanın taşıt kredilerini de etkilemesi ve taşıt kredisi veren bankaların faiz oranlarını düşürmesi beklentisi içine giren şirketler de şu an beklemede. Öte yandan ÖTV olmadan satış imkanının 2019 yılına kadar geçerliliğini koruması ile araç almak isteyenlerin daha rahat davranacaklarını ve acele etmeyeceklerini düşünen otomotiv sektörü yetkilileri; sürenin 2019’a çekilmesi ile araç alımı konusunda vatandaşların acele davranmayacaklarını dolayısı ile bu yıl araç piyasasında satışı –talebi arttırmayacağını ifade ediyorlar. Turizm sektöründe otellerin yaptığı indirimlerle oteller yerli turistlerle dolup taşıyor. Bu hareketliliğin otomobil sektörünü de canlandıracağı düşünülüyor. Öte yandan piyasaların düzelmesinde Rusya ile ilişkilerin düzelmesi de etkili oluyor.

Piyasalarda Olumlu Hava Esiyor

Konut kredilerinin yüzde 1’in altına düşmesi ile inşaat sektörü canlanıyor. Bankaların bireysel ihtiyaç kredilerinde faiz indirimine girmesi ile piyasalarda hareketlilik artıyor. Rusya ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve turizm sektöründeki canlılık ekonomi skalasında tüm ibreleri pozitif yöne çekti. Yurt dışından Ukrayna ve Rusya’dan akın akın gelmeye başlayan turistlerin de turizm sektörünü canlandırması da piyasalara olumlu olarak yansıyor. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın