Düzenli Vergi Ödemelerine Vergi İndirimi Getirilebilir

Google Haberlere Abone Ol:

Vergilerin vatandaşın canını sıkan en büyük ödemeler olduğu bilinmektedir. Çeşitli harcamalardan, kullanımlardan alınan ücretlerdir. Vergi, yasalarca belirlenmiş kimi maddelerin ve hizmetlerin fiyatlarının üzerine eklenerek vatandaşlardan alınan paralar olarak da tanımlanabilir.

Ülkemizde birçok vergi çeşidi bulunmakla beraber, zaman zaman hükümetin vergilere yönelik iyileştirme çalışmaları da gerçekleştirilebilmektedir. Bu iyileştirmeler hem vergi denetimini kolaylaştırmak hem de vergi ödemekle yükümlü kişilerin haklarını korumaya yönelik çalışmalardır.

Maliye bakanlığının bu düzenlemelere ilişkin yeni bir paket hazırladığı belirtilmektedir. Hazırlanan paketle birlikte, yeni yapılandırmaların önlenmesi ve düzenli vergi ödemesi yapanlara indirim/ bonus verilmesi bekleniyor.

Bu paket kapsamında vergi ödemelerinde iyi niyetli ve gönüllü bir şekilde işbirliğinde olan kişiler esas alınacak. Bu kişilere daha fazla destek verileceği belirtilmektedir. Ödemelerde zorluk yaşatanlar içinse bir takım önlemler alınması planlanıyor. Bu indirimin %1 civarında olacağı belirtiliyor.

Yeniden yapılandırmalarda, her sene gündeme getirilen paket için bu sefer bir takım planların oluşturulduğu açıklanmıştır. Bu kapsamda ödemelere ilişkin vergisini düzenli ödeyenlerin listesine ulaşılması düşünülüyor. Bütün bunlardan ayrı olarak ise bir de KDV ya da gelir stopajı gibi diğer vergiler için de listeleme yapılması konuşulmaktadır. Bu listelerin oluşturulması bütçenin yükünü hesaplamak için oluşturulmaktadır. Bütçe yükü kapsamında bazı durumların kapsamı belirlenecek.

Düzenli vergi ödemelerinde vergi indirimi kapsamında ilk etapta KOBİ’ler için geçerli olacak bir uygulama olacağı belirtilmektedir. Bütçe yükünün beklenilenden daha az olması durumunda vergi ödemeleri indirimi %1’den daha fazla olabilir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...