Üçüncü Köprü Geçiş Ücretleri

0

İstanbul Boğazı’na yapılan ve Karadeniz tarafına bakan Yavuz Sultan Selim Köprüsü Türkiye’nin 3. Köprüsüdür. 26 Ağustos 2016’da açılması hedeflenen köprü, 59 metre genişlik ve 320 metreyi aşan kule yüksekliğine sahip.

Dünyanın en yüksek kulesine sahip köprü için geçiş ücretleri belli oldu. Üçüncü köprünün ne zaman biteceği ve açılacağı soruları gündemde yer edinirken ayrıca ücretler de merak edilen diğer şeyler arasındaydı.

Ulaştırma bakanının açıklamalarıyla üçüncü köprü geçiş ücretleri belli oldu. Açılışı 26 Ağustos’ta gerçekleşecek olan Yavuz Sultan Selim  köprü ücretleri, 3 dolar ve artı KDV şeklinde olması bekleniyor. 3 dolarlık ücret otomobiller için belirtilen köprü ücretidir. Dünyanın en geniş köprüsü olarak da bilinen köprü, yoğun mühendislik çalışmaları ve teknoloji işbirliğiyle inşaa edilmiştir. Köprünün hizmet kapsamında 2 raylı geçiş sistemi, 8 şerit araç yolu gibi hizmetler mevcut. Ayrıca köprünün üzerinden demiryolu geçmesi de belirtilenler arasında yer almaktadır. Dünyanın raylı sisteme sahip en uzun asma köprüsü olarak nitelendirilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul’a yeni bir bakış sağlayacak.

Ayrıca köprü sistemine yollar bağlanacak. Havalimanlarına da entegresi sağlanacak olan köprünün yatırım maliyeti 3 milyar dolardır. Konumu bakımından da önemli bir yere sahip olan köprünün bağlantı yollarının 2018’de tamamlanması bekleniyor. Köprününü hizmete girmesinin zararlı egzoz gazlarının engellenmesini de sağlayacağı belirtiliyor. Köprünün yapılmasıyla birlikte enerji ve işgücü kaybına yönelik 1 milyar 785 milyon dolarlık ekonomik kaybın da önlenmesi diğer bilgiler arasında yer almaktadır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın