Ekonomi Bakanı’ndan Önemli Açıklamalar

0

13 Ağustos’da  ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi, cemaat adı verilen yasa dışı oluşumla bağlantılı olan şirketlere dair açıklamalar yaptı. Terör organizasyonu ile ilişkisi olan şirketler için gereğinin yapılması gerektiğini ve yapıldığını ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi dünyanın çeşitli bölgelerinde Afrika’da dahil olmak üzere Gülen cemaatinin yapılanmasıyla mücadele edileceğini ve bunun aralıksız olarak devam edeceğini belirtti. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi suç işlememiş ve bu terör örgütüne bulaşmamış fertlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için gerekli hassasiyetin gösterildiğini de vurguladı.

Fonksiyonel olarak bu terör örgütü (FETÖ) ile ilişki içerisinde olan   organizasyonlar ve şirketler için gerekenin yapılacağını vurgulayan Ekonomi Bakanı 16 ülkede de yoğun olarak açılım kampanyalarının süreceğini ifade etti. Ülkemizdeki demokrasiden duyulan şüphelerin “15 Temmuz”dan sonra ortadan kalktığını vurgulayan Bakan; yabancı yatırımcıların ülkemizde yatırım yapma konusundaki iştahlarında bir azalma olmadığını vurguladı.

Askeri Tesislerin Durumu

Askeri tesislerin askeri birliklerin taşınmalarından sonra yeşil alan olarak kazandırılacağını belirten Bakan; terör yapılanmasının ülke sınırlarını aşan ve Afrika kıtasında çeşitli ülkelere yayılan büyük bir çapta olduğunu hatırlattı ve Afrika’da dahi bu yapılanmanın canlılığını koruduğunu ifade etti.

Hükümet olarak bu terör yapılanması ile mücadele edileceğinin altını çizen Bakan Nihat Zeybekçi demokrasimiz üzerindeki şüphelerin tamamen ortadan kalktığının altını çizdi.

Havalimanı Projesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi 3. Havalimanı konusunda da açıklamalar yaptı. Haber Türk muhabirinin verdiği habere göre Ekonomi Bakanı 1 milyar Euro tutarında gelir anlaşması bulunan projenin devredilmesi halinde varlık fonunun bu miktarı yine hazineye ödeyeceğini ifade etti.

Elde edilen bu geliri menkul kağıtlara dönüştüreceklerini ifade eden Bakan Nihat Zeybekçi bu menkul kağıtların satışa sunulması ile önümüzdeki 25 yıl içerisinde elde edilecek gelirin peşin olarak alınmış olacağına dikkat çekti. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın