Ana SayfaEkonomiFitch, Türkiye ile İlgili Kararını Cuma Günü Açıklayacak!

Fitch, Türkiye ile İlgili Kararını Cuma Günü Açıklayacak!
F

-

Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika Bölgesi stratejisti Ash, Fitch’in Türkiye hakkında bir not indirimine gitmeyeceğini ve Moody’sin verdiği karara göre hareket edeceğini düşündüğünü aktardı.

Ülkemiz ekonomisi için Fitch Ratings gibi derecelendirme kuruluşlarının yatırım yapılabilir notları büyük önem taşıyor Fitch’in yeni açıklayacağı yatırım yapılabilir notuna ilişkin Türkiye’nin önceki notunu koruması bekleniyor. Londra merkezli finans uzmanları bu görüşteler.

Fitch 19 Ağustos’ta Türkiye’nin daha önceden “BBB-“ yani yatırım yapılabilir şeklinde tuttuğu notunda tekrar bir değerlendirme yapması bekleniyor. Uzmanlar söz konusu notta herhangi bir değişiklik beklemezken, Fitch daha önce ayrıca bu notu “durağan” olarak da belirlemişti.

Daha öncelerde Türkiye’yi yatırım yapılabilir anlamına gelen bir not ile değerlendiren Fitch, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu negatif değerlendirmeye almasının ardından bir değerlendirme yapacağa benziyor. Her ne kadar Moody’s darbe girişiminin ardından Türkiye’ye kredi notunda negatif bir yaklaşım sergilese de Fitch olayların ardından notunu koruduğu için uzmanlar yeni açıklanacak notta da bir değişim olmasını beklemiyorlar.

“FITCH, Türkiye’ye daha pozitif bir yaklaşım sergiliyor”

Stratejist Timothy Ash, Fitch’in ilerleyen süreçte darbe girişiminin ülkeyi ve ekonomisini ne yönde etkilediğine göre tekrar bir değerlendirmede bulunacaktır dedi. Şimdilerde ise Fitch sadece daha önce yaptığı değerlendirmeyi yineleyeceğe benziyor. Bu da Türkiye’nin yatırım yapılabilirlik adına daha önceki konumunda herhangi bir gerileme olmayacağını gösteriyor.

 

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol