Fitch, Türkiye ile İlgili Kararını Cuma Günü Açıklayacak!

Google Haberlere Abone Ol:

Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afrika Bölgesi stratejisti Ash, Fitch’in Türkiye hakkında bir not indirimine gitmeyeceğini ve Moody’sin verdiği karara göre hareket edeceğini düşündüğünü aktardı.

Ülkemiz ekonomisi için Fitch Ratings gibi derecelendirme kuruluşlarının yatırım yapılabilir notları büyük önem taşıyor Fitch’in yeni açıklayacağı yatırım yapılabilir notuna ilişkin Türkiye’nin önceki notunu koruması bekleniyor. Londra merkezli finans uzmanları bu görüşteler.

Fitch 19 Ağustos’ta Türkiye’nin daha önceden “BBB-“ yani yatırım yapılabilir şeklinde tuttuğu notunda tekrar bir değerlendirme yapması bekleniyor. Uzmanlar söz konusu notta herhangi bir değişiklik beklemezken, Fitch daha önce ayrıca bu notu “durağan” olarak da belirlemişti.

Daha öncelerde Türkiye’yi yatırım yapılabilir anlamına gelen bir not ile değerlendiren Fitch, Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu negatif değerlendirmeye almasının ardından bir değerlendirme yapacağa benziyor. Her ne kadar Moody’s darbe girişiminin ardından Türkiye’ye kredi notunda negatif bir yaklaşım sergilese de Fitch olayların ardından notunu koruduğu için uzmanlar yeni açıklanacak notta da bir değişim olmasını beklemiyorlar.

“FITCH, Türkiye’ye daha pozitif bir yaklaşım sergiliyor”

Stratejist Timothy Ash, Fitch’in ilerleyen süreçte darbe girişiminin ülkeyi ve ekonomisini ne yönde etkilediğine göre tekrar bir değerlendirmede bulunacaktır dedi. Şimdilerde ise Fitch sadece daha önce yaptığı değerlendirmeyi yineleyeceğe benziyor. Bu da Türkiye’nin yatırım yapılabilirlik adına daha önceki konumunda herhangi bir gerileme olmayacağını gösteriyor.

 

 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...