Petrol Fiyatlarına Rusya’dan Açıklama

0

Dünyanın büyük bir bölümünün yakıt ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynayan petrol, gündemi her daim meşgul eden konulardan bir tanesidir. Fosil yakıtların kara sıvısı olan bu yakıt, Suudi Arabistan ve diğer ülkelerden çıkartılan petrol, yoğun bir ilginin odağındadır.

Rusya’nın da doğalgaz satışının en büyük kaynak sağlayıcılarından olduğu düşünülürse, Suudi Arabistan’la sürekli bir iletişim söz konusudur. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak bu gelişmelerle ilgili bazı detaylar paylaştı. Petrol fiyatlarına Rusya’dan açıklamaların gelmesiyle gözler o yöne çevrildi.

Suudi Arabistan ile ve diğer üreticilerle ilgili petrol piyasası hakkında görüşmeler yapıldığı açıklananlar arasında yer almaktadır. Bir düzen getirilmesi hedeflenen petrol piyasası, gereken durumlarda üretimin durdurulacağına yönelik açıklamalar yapılmaktadır. Bakan Noyak, üretim seviyelerinin dondurulması için kapıların açık olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan gazetesine verilen söyleşide ayrıca petrol istikrarırın yakalanması sürecinin 2017 yılında gerçekleşebileceği yönünde açıklamalar yaptı. Yapılan bu açıklamalarla birlikte Bakan Novak, petrol istikrarırın sağlanması yönündeki görüşmelerin gerek Suudi Arabistan gerekse diğer taraflarla gerçekleştildiğini belirtti. Devam eden açıklamalarda, büyük petrol üreticilerinin biraraya geleceği de konuşulanlar arasında yer almaktaydı.

Petrol piyasası için büyük bir önem arz eden bu görüşmeler somut bir şekilde gerçekleştirilmeye devam edilmekte. Yapılacak olan toplantınınsa resmi olmamakla beraber Cezayir’de gerçekleştirileceği konuşulmaktadır. Petrolun ihracını sağlayan ülkelerin örgütü olan OPEC üyeleri, 26 Eylül ve 28 Eylül 2016 tarihleri arasında Cezayir’de yapılacak  Uluslararası Enerji Forumu toplantısında görüşmeleri beklenmektedir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın