Petrol fiyatlarında denge arayışları küresel anlamda ekonominin getirileri ile paralel olarak değişiyor. Küresel çapta Petrol üretiminde artış göstermesine rağmen 2016 yılında Amerika’daki ilk çeyrek büyümesinin beklenen düzeyde olmaması ve dünyanın en büyük sanayi üretim ülkesi olan Çin’de Sanayi üretiminin yavaşlaması petrole olan talebi azaltıyor.

Petrol Fiyatları 2016

Bu nedenle yükseltilmeye çalışılan Petrol fiyatlarının geçici spekülasyonlar yoluyla birkaç dolar yükselebileceği ancak bu yükselişin uzun süre devam etmeyeceği dile getiriliyor.

Suudi Arabistan’da Petrol üretimine ağırlık verilmesi ve Ağustos ayında üretimin fazlalaştırılması petrole olan talebin artması ile ilgili değil dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Rusya ve Suudi Arabistan resmi olmayan bir toplantı düzenleyerek Petrol fiyatlarında bir denge oluşturma amacında…

Petrol Fiyatlarında İstikrar Yakalamak

 45 dolarlık Petrol fiyatı 50 dolar seviyesine kadar çeşitli spekülasyonlarla yükselebilirse de bu yükselişin Kısa bir süre sonra tekrar inişe geçeceğinden çekiniliyor bu durumda Petrol fiyatlarında beklenen fiyat bandı 45 dolar seviyesi olarak düşünülüyor.

Öte yandan Suudi Arabistan enerji ve madeni kaynaklar Bakanlığının yaptığı açıklamalara bakılırsa petrole olan talebin herhangi bir yükselme göstermediği anlaşılıyor.

Spekülasyonlarla Fiyatların Yükselişi

 Petrol fiyatlarının makul düzeyde sabit tutulmasına ilişkin çeşitli önlemlerin alınmasına yönelik Petrol üreticileri bir araya gelecek ve ne gibi önlemler alınabileceğini konuşacaklar. Geçtiğimiz günlerde 25 dolar seviyesinin altına inen petrol fiyatları karşısında OPEC’in herhangi bir tepki göstermemesi petrol fiyatlarının bugün olduğundan daha düşük düzeye çekilmesi karşısında yine bir tepki vermeyeceğini düşündürüyor.

Suudi Arabistan İran Rusya ve Amerika Petrol piyasasında düzenli olarak üretimlerinin yükseltmeye devam ediyor.  Nitekim Petrol üreten en büyük Arap devletlerinden biri olan Suudi Arabistan günlük olarak 10 milyon varil seviyesi üzerinde Petrol üretiyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın