Yeni Konut Kredisi Faiz Oranları

0

Yüzde 0,80’den Başlayan Kredi Faizleri

Bankalar özellikle kısa vadeli konut kredisi faizlerinde önemli ölçüde indirime gitti. Özellikle 0 ila 12 ay arasında vadeli konut kredilerinde büyük indirim oldu. Ancak bankaların bu çok tercih edilmeyen vadelerde konut kredisi faizlerinde indirim yapması da konut kredisi almak isteyenler için avantajlı olmuyor. Çünkü 12 aya kadar vadeli konut kredisi çok çok az tercih ediliyor vatandaş çoğu zaman 120 ay vadeli konut kredisi çekiyor. Bu vadelerde de çoğu banka önemli bir indirime gitmedi. Özellikle kamusal sermayeli bankalar bu alanda önemli indirimler yaptılar.

Halkbank ve Vakıfbank 12 ay vadeli kredi için en düşük faiz oranını sunan bankalardır. Bu iki banka da yüzde 0,80 oranında faiz sunmaktadır. Ziraat Bankası ise yüzde 0,82 oranında kredi faizi sunmaktadır. Örneğin Halkbank’tan 100 bin TL kredi alırsanız toplam geri ödemeniz 106 581 TL olacaktır. Vakıf Katılım Bankası da bu vade seçeneği için yüzde 0,80 oranında kar oranı sunuyor. Ziraat Katılım Bankası da yüzde 0,82 oranında kar oranı sunuyor.

60 aya kadar vadeli konut kredisinde ise yine en uygun kredi faizi devlet bankaları sunuyor. Ziraat Bankası Halk Bankası ve Vakıf Bankası yüzde 0,90 oranında kredi faizi sunuyor. Bunların arasında masraflar ve diğer ücretleri de katınca en uygunu Ziraat Bankası oluyor. 100 bin TL kredi alıp 60 ay vade seçeneğini kullanırsanız 130 889,30 TL geri ödersiniz. Vakıf Katılım ise bu bankalardan da uygun oranlarda kar oranı sunuyor. Vakıf Katılım Bankasında 60 ay vadeli konut finansmanı kar oranı yüzde 0,88 olarak belirlenmiş durumda. Ziraat Katılım Bankası da yüzde 0,90 kar oranı ile 60 ay vadeli finansman desteği sunuyor.

120 ay vadeli konut kredisinde ise yine devlet bankaları en uygun faiz oranlarını sunuyor. Vakıfbank Halkbank ve Ziraat Bankası yüzde 0,95 oranında faiz ile konut kredisi veriyor. Yeni konut kredisi faiz oranları bu şekildedir. Ayrıca bu vade seçeneği için en uygun masraflar da dahil konut kredisi Halkbank’ın kredisidir. Halkbank’tan 100 bin TL kredi alırsanız toplam 168 028,80 TL geri ödeme yaparsınız. Vakıf Katılım Bankası ise yine bu bankalardan daha uygun konut finansmanı sunuyor. Banka yüzde 0,93 oranında kar oranı ile 120 aya kadar vadeli konut finansmanı veriyor. Ziraat Katılım ise yüzde 0,95 oranında kar oranı ile konut finansmanı veriyor. 

Kaynak: www.kredinotu.co

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın