Ana SayfaKredilerKonut Kredisi Faizlerine İkinci İndirim İhtiyacı

Konut Kredisi Faizlerine İkinci İndirim İhtiyacı
K

-

Faiz oranlarının yüzde 9’ a çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açılamanın ardından faiz oranlarının hala yüzde 11.5’in üzerinde olması faizlerde ikinci bir indirim ihtiyacını doğuruyor.

Çok sayıda banka konut kredisindeki faiz oranlarında pek çok faiz türünü aylık yüzde 1’in de altına geriletmesine karşın, piyasalarda hala beklenen faiz indirimi gerçekleşmiş durumda değil. Bu nedenle de ikinci bir indirimin gerçekleştirilmesi gündeme geliyor.

Konut Kredisi Faizlerine İkinci İndirim İhtiyacı

GYODER ve Emlak Konutun darbe girişiminin ardından ekonomide sorun yaşanmaması için yürüttükleri çalışmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bankaların emlak kredisinde düşüşe gitmeleri çağrısını yapmıştı. Başbakan Binali Yıldırım’sa söz konusu faizleri düşürmek için çalışmaların başladığını kaydetmişti.

Çağrılara destek veren banaklarsa, geçen hafta başlamak üzere konut kredisindeki faiz değerlerini farklı vadelerde yüzde 1’den daha düşük olacak şekilde düzenlediler.

Konut Kredisi Faizlerine İkinci İndirim İhtiyacı

İndirimin Devamı Piyasalarda Bekleniyor

Her ne kadar bazı vadelerde konut kredileri yüzde 1’in altına düşse de, kullanılan konut kredilerinin genel olarak 5-10 yıl vadeli olması da faiz oranlarını halen daha yüzde 11.5’in üstünde tutuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu faizlerde oranların yüzde 9’ün da altına doğru çekilmesi talebi ve daha sonra BDDK başkanının da bu konuda çalışmalar yapılacağını belirtmesi, piyasalarda faiz oranlarının düşüşünün devamının geleceği beklentisini yaratmış durumda.

İndirimde ise ilk adım TEB tarafından gerçekleştirildi. TEB’in tüm faiz oranlarında 1 ila 10 yıl arası vadede uyguladığı indirim yüzde 0.99 faiz olacak şekilde ayarlandı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol