Ana SayfaEkonomiRadar Sistemlerine Değişiklik Geliyor!

Radar Sistemlerine Değişiklik Geliyor!
R

-

Ülkemizde gerek şehir içinde gerekse de şehir dışındaki radar sistemlerinde değişikliğe gidilmesine hazırlanılıyor. Bakan Özhaseki vatandaşlardan gelen şikayetler üzerinde avcılık yapan şirketleri işin dışına taşıyacak yasal düzenlemelere hazırlandıklarını ifade etti. Ayrıca cezalardan elde edilen payda da düşüşe gidileceğini belirtti.

Hem şehir içi hem de şehirlerarası yollardaki hız limitleri ile ilgili yeni ayarlamalar yapılacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, trafik hız limitlerinin aşılması durumunda ödenen ücretlerin uygulandığı sistemin “avcı şirketler” tarafından ortaya çıkarıldığını belirtti ve söz konusu şirketlerin kesilen cezalardan maksimum payı alabilmek adına bazı düzenlemeler yaptığını söyledi.

Yasada değişikliğe gidilecek

Bakan Özhaseki yeni çıkarılacak yasa gereği, aracı şirketlerin aradan çıkarılmasını hedeflediklerini, eğer bu mümkün değilse de aracı şirketlerin payının hız limitini aşan kişilerin ödedikleri miktardan pay almayacak şekilde düzenleneceğini söyledi. Bunun için yapılacak yasa değişikliği ile vatandaşların hız limitini aşma konusundaki mağduriyetleri de giderilmiş olacak.

Sistem maliyeti

Planlanan yeni yasa gereği, Belediyeler sistem maliyetini çıkarmaya yönelik pay alacaklar. Söz konusu pay yine %30’dan uygulanacak fakat sistem maliyetinin çıkarılmasının ardından bu pay %10’a düşecek.

Pay yüzde 5 olarak belirlenmişti

Sistem maliyetlerinin çıkarılmasının ardından yüzde 30’dan yüzde 10’a gerçekleşecek düşüş. Başlangıçta yüzde 5 şeklinde belirlenmişti. Fakat Bakan Özhaseki’nin belirttiği üzere daha sonra Belediye Başkanları arasındaki telefon trafiği oranın yüzde 10 olarak belirlenmesini sağladı. 

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol