Darbe Girişimi Mağdurlarının SGK Borçları Siliniyor

0

FETÖ darbe girişimi sonrası hükümet birçok önlem alma yolunda gitmiş, ekonomik reformlar ve düzenlemeler gerçekleştirilmişti. Bunun yanı sıra darbe girişimi sırasında yaralanan kişilere ve yaşamını yitiren kişilerin yakınlarına şehit aylığı gibi uygulamalar getirilmişti.

Şehitlerin yakınlarına aylık ve tazminatlar verileceği hükmünde düzenlemeler gerçekleştirilmişti. FETÖ darbe girişiminde yaralananlara da belirli tazminatlar devlet tarafından verilmekteydi. Ayrıca şehit yakınları için ÖTVsiz araba alımı gibi birçok fırsat da beraberinde gelmişti.

FETÖ darbe girişimi mağdurları için yapılan iyileştirmeler bunlarla da sınırlı kalmadı. Hükümetin yeni düzenlemesinde, FETÖ darbe girişimi mağdurlarının SGK borçları siliniyor. Tahakkuk eden prim borçlarının silinmesi, yaralanan  ve yaşamını yitiren kişiler için geçerli olacak. Genel sağlık sigortası primi dahil silinecek olan SGK borçları ile kişilerin mağduriyetlerinin bir nebze de giderilmesi hedefleniyor.

Eylemler sebebiyle hayatını kaybeden, malul olan veya yaralanan kamu görevlileri ve siviller ile bu kişilerin kanunu hak sahipleri olan mirasçıların düzenlemelerce bu kişilerin aylık,gelir, emekli ikramiyesi, nakdi tazminat ve ek tazminatları haczedilemeyecek.

SGK borç primlerinin silinmesi yanında  birçok düzenleme de beraberinde gelmektedir. Kurumlardan FETÖ darbe girişimi kapsamında birçok bilgi akışının sağlanması yönünde, işbirliği istenmektedir. Birçok kamu, devlet kuruluşu, emniyet mensubu, TSK görevlisi ve Sahil güvenlik komutanlığı gibi yapılardan kişinin işleri sonlandırıldı.

Yapılan işçi çıkarımlarıyla birlikte çıkarılan kişilerin rütbeleri,memuriyetleri  alınacak ve diğer görevleri de sonlandırılacak.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın