Ana SayfaGündemMerkez Bankası Faiz İndirimine Dair Açıklama Yaptı

Merkez Bankası Faiz İndirimine Dair Açıklama Yaptı
M

-

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu yaptı. Yıl sonunda enflasyonun yüzde 9,4 olarak gerçekleşeceğini öngördüklerini söyleyen Ağbal, düzenlediği basın toplantısın da “Enflasyon Raporu 2021-I” sunumunu yaptı.  Yılın ilk enflasyon raporunda para politikasına ilişkin mesajlar da verdi. Para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini söyledi, “İlave sıkılaştırma verilerin işaret ettiği eğilime bağlı olacak” dedi. Fakat faiz indirimini konuşmak için çok erken olduğunu belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Bakan Naci Ağbal’ın Sunumu Hakkında Detaylar

Merkez Bankası Başkanı Bakan Naci Ağbal’ın Sunumu Hakkında Detaylar
Merkez Bankası Başkanı Bakan Naci Ağbal’ın Sunumu Hakkında Detaylar

İleriye dönük beklentilerin yönetilebilmesi ve rehberlik etmesi açısından hem yukarı yönlü sıkılaştırma hem de uzun vadeli sıkı para politikası duruşuna açıklık getirdiklerini açıklayan Merkez Bankası Bakanının açıklamasına göre mevcut ve yakın dönemde yaşan gelişmeleri dikkate alındığında manşet enflasyonun yanı sıra fiyatlama davranışları bekleniliyor. Bu verilere göre 2021 yılında enflasyonun önce kontrol altına alınması gerekiyor. Sonrasında ise fiyat istikrarının eğilimine dönüşebilmesi için sıkı bir para politikasına devam edilmeli. Bu nedenle şu anda faiz indirimini konuşmak için erken bir zamandayız. %5 olarak konuşulan hedef için ise uzunca bir süre enflasyonist beklentilerin kontrol altına alınması ve para politikasındaki faiz oranı ile gerçekleşmesi beklenen faiz oranı arasındaki dengenin korunması öncelikli hedef olmalı. Önemli olan orta vadeli olan enflasyon eğilimine göre politika duruşunun belirlenmesi. Bu sebeple para politikası kurulu tarafından açık ve net bir şekilde enflasyonla mücadele için verilerin paylaşılacağını sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,360TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol