Ev Alana Devlet Desteği Geliyor

0

İleriye dönük konut alma planlarınız varsa ve şimdiden yatırım yapıyorsanız, devlet desteğinden siz de faydalanabilirsiniz. Ev alana devlet desteği geliyor. Ev hayali kuranlar için büyük bir fırsat olan bu destek birikimlerinizde size maddi bir destek oluşturmaktadır.

Bankada açacağınız konut hesaplarıyla uygulanabilecek olan bu devlet desteği, 75 bin lira biriktirenlere 15 bin TL gibi bir katkı sağlamaktadır. 26 Ağustos 2016 tarihinde başlayacak olan konut hesabı uygulaması, ev alana birikim yapmasını noktasında da kolaylık sağlayacak.

Ev alana destek verilmesi için düzenlenen bu fırsat için mevduat ya da katılım bankalarında açacağınız mevduat hesabı ya da katılım fonu açtırabilirsiniz. Devlet desteğinden eksiksiz ve etkin bir şekilde yararlanabilmek için etkin bir planlama gerekmektedir. Ayrıca devlet desteğinden faydalanmak isteyen kişiler için de bazı şartlar uygulanmaktadır. Bu şartlar; konut düzenlemeleriyle ilgili yasanın yürürlüğe girmesiyle 7 Nisan 2015 tarihi itibariyle kişilerin kendi üzerine kayıtlı müstakil bir konut tapusu bulunmaması veya sonradan alınmamaış olması şartları belirtilmektedir.

Devlet desteğinden faydalanabilmek için ilk defa konut alıyor olmanız gerekmektedir. Hatta hesabınız açılırken bankaya bu konuda beyanda bulunmanız gerekmektedir. Ayrıca bankada işlem yaparken alınan izinle Tapu araştırması gerçekleştirilecektir. Açılan hesapların TL cinsinden açılması gerekmektedir.

Bir kişinin birden fazla hesap açması da istenmemektedir. Bankalar arası taşıma gerçekleştirelemeyecek. Devlet katkısı için 15 bin liraya çıkan destekler verilecek. Hesaba aylık olarak 250 TL ve 2500 lira arasında para yatırılabilmektedir.

Bir kereliğine mahsus 30 bin TL’ye kadar para yatırılmasına da izin verilmektedir. Azami katkı süresi için 60 ay para yatırmak gerekmektedir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın