Dijital Bankacılıkta Müşteri Sayısı 65 Milyonu Geçti

0
Dijital Bankacılıkta Müşteri Sayısı 65 Milyonu Geçti
Dijital Bankacılıkta Müşteri Sayısı 65 Milyonu Geçti

Türkiye Bankalar Birliği, yapmış olduğu açıklama ile 2020 yılının Ekim ve Aralık dönemleri içerisinde aktif dijital bankacılık müşteri sayısının 65 milyonu geçtiğini belirtti.

65 milyon 677 bin kişinin aktif dijital bankacılık müşterisi olmasının yanı sıra bazı veriler de paylaşan Türkiye Bankalar Birliği, 3 milyon 177 bin kişinin yalnızca internet bankacılığı işlemi yapmak amacıyla listede yer aldığını söyledi. Geri kalan 53 milyon 234 bin kişi ise, sadece mobil bankacılık işlemi gerçekleştirdi. Verilerde, hem internet bankacılığı hem de mobil bankacılığını kullanan kişi sayısı ise 9 milyon 267 bin kişi olarak açıklandı.

Dijital Bankacılıkta 3 Milyonluk Artış

3 Milyonluk Artış
3 Milyonluk Artış

2019 yılının aynı dönemine göre karşılaştırılan verilerde ise, 3 milyon kişilik bir artış yaşandı. 2020 yılının Ekim ve Aralık ayları dönemleri arasında minimum bir defa giriş yapmış olan bireysel müşteri sayısı, 62 milyon 827 olarak açıklandı. 2 milyon 493 bin kişi yalnızca internet bankacılığını kullanırken, 51 milyon 573 bin kişi ise yalnızca mobil bankacılık işlemi gerçekleştirdi.

Erkekler Daha Ağırlıklı

Erkekler Daha Ağırlıklı
Erkekler Daha Ağırlıklı

Aktif bireysel müşterilerinin cinsiyet açısından değerlendirilmesine bakıldığında ise, 43 milyon kullanıcı erkek, 20 milyon kullanıcı ise kadın olarak belirlendi. Erkek kullanıcılar, 63 milyon kullanıcı arasında yüzde 68’lik bir ağırlığa sahip oldu. Müşterilerin yaş grupları bazındaki dağılımında ise, 36 – 55 yaş grubu müşteriler 25 milyon 237 bin kişi olarak açıklandı.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın