Mevduat Faizlerinde Artış Beklentisi

0
Mevduat Faizlerinde Artış Beklentisi
Mevduat Faizlerinde Artış Beklentisi

Mevduat faizlerinde artış beklentisi; Merkez Bankası’nın aldığı yeni karar ile beraber TL zorunlu karşılık oranlarının tüm vadeler için 200 baz puan arttırmasının yanı sıra bankalara ödediği faiz oranını yüzde 13,5’e yükseltmesi, uzmanlar tarafından yorumlandı.

Başlıklar

Mevduat Faizlerinde Artış

Mevduat Faizlerinde Artış
Mevduat Faizlerinde Artış

Merkez Bankası tarafından alınan sıkı politika kararları çerçevesinde tüm vadelerde TL zorunlu karşılık oranları 200 baz puan değerinde artırıldı. Bunun yanı sıra bankalara ödenen faiz oranları da yüzde 13,5’e yükseltildi. Alınan bu iki kritik karar, ekonomistler tarafından sıkı duruşun güçlenmesi yolunda önemli yenilikler olarak nitelendirildi. TCMB tarafından alınan kararların ardından ise mevduat faizlerinde yükseliş beklentileri de önemli ölçüde güçlendi.

Resmi Gazete’de Yayımlandı

Resmi Gazete’de Yayımlandı
Resmi Gazete’de Yayımlandı

Bu sabah Resmi Gazete’de yayımlanan kararlar ile beraber TL zorunlu karşılık oranlarının tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmasına ve TL zorunlu karşılıklarının döviz cinsinden tesis edilebilmesi adına azami oranın yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşürülmesine karar verildi. Bunun yanı sıra TL zorunlu karşılıkların standart altın türünden tesis edilebilmesi imkanının azami oranı da yüzde 20’den yüzde 15’e indirildi. Tüm bu kararlar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yukarı Doğru Etki Bekleniyor

Merkez Bankası tarafından alınan bu kararların tamamı, ekonomistler kanadında sıkı politika çerçevesinde atılan adımlar olarak yorumlandı. Uzmanlar, para piyasası ve mevduat faizleri kapsamında bu kararların bir nebze de olsa yukarı doğru etki yapmasını beklediklerini söyleyerek sıkı politika çerçevesinde ince ayarlarla desteklendiğini dile getirdiler.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın