İkinci El Araç Alış Satışına Düzenleme Geldi

0

Seyyar Galericilere Bakanlık Dur Dedi

Ülkemizde her sene tam 3 milyon ikinci el araç el değiştiriyor. Normalde ikinci el araç alım satım işini resmi olarak sadece galerilerin yapması gerekirken kazanç elde etmek isteyen bazı şahıslar da bu işi yapıyor. Bu durum karşısında hem devlet hem de vergi ödediği halde satış yapamayan galericiler zarar görüyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ikinci el araç alım satım konusunda tabiri caizse devrim gibi bir karar aldı. Buna göre artık sadece galericilerin sınırsız araç alıp satma hakkı olacak. Bu konuda yetkisi bulunmayan kişilerin bir yıl içinde sadece 3 kere araç alım satım yapma hakkı bulunacak. Daha fazlasına ise izin verilmeyecek.

Vergi Dönüşümü Hedefleniyor

Galericilerden satılan araç başına vergi alınıyor. Zira 3 milyon aracın sadece bir kısmını galericiler satsa bile devletin buradan geliri oldukça yüksek. Ancak seyyar galericiler ve al sat yapan vatandaşlar nedeniyle devle hedeflediği kadar vergi alamıyor. Alınan bu karar sayesinde satışı yapılan her aracın takibi düzenli bir şekilde yapılacak. Kurallara uymayanlar ihlal edilecek, tekrarı halinde vergi kaçakçılığından yargılanabilecekler.

Özellikle oto sanayi esnafları, oto yıkamacılar, emlakçılar ve buna benzer esnaflar araç alıp satarak ek gelir elde ediyorlardı. Fakat artık kimse 3 araçtan daha fazlasını aynı yıl içinde alıp satamayacak. Bu durum devletin hedeflediği vergi dönüşümünün oluşmasını da sağlayacak. Böylece hem devlet daha fazla vergi kazanacak hem de vatandaşlar galericilere daha çok ilgi gösterecek. Bu durumda galeriler de kazanmış oluyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın