Konut Kredisi Faizleri Düştü Ev Fiyatları Arttı

0

Vatandaşın Sevinci Kısa Sürdü

Emlak Konut sayesinde hızla düşen ve neredeyse tüm bankalarda düşük olan konut kredisi faizleri de vatandaşın derdine derman olamadı. Daha önceki oranlarla 100 bin lira kredi çekerek 10 yılda ödemek isteyen bir vatandaş yaklaşık 184 bin lira ödüyordu. Ancak yeni oranlar sayesinde ödenmesi gereken tutar 165 bin liraya kadar geriledi. Dolayısıyla konut kredisinden faydalanan kişiler için büyük bir fırsat doğdu. Öyle ki yaklaşık olarak 20 bin liralık bir faiz indirimi söz konusuydu. Beklenen oldu ve konut kredisi faizlerinin düşmesi zaten sezonunda olan emlak sektöründe büyük bir yoğunluğun yaşanmasını sağladı. Bu durum evlere rağbetin artması, dolayısıyla kozun inşaat firmaları eline geçmesi demek.

Nisan Ayı’nda ev satışları durma noktasına geldiği için birçok inşaat firması her özel günde bir kampanya düzenlemişti. Ancak buna rağmen satışlar artmamıştı, şimdi ise ev fiyatlarının arttırıldığı görülüyor. Kayseri’de Ramazan Ayı boyunca 200 bin liraya satın evlerin şu anki satış fiyatı 215 bin liraya kadar yükseldi. Aynı şekilde Nevşehir ve Tokat’ta da yüzde 8’e yakın bir artış söz konusu. Bu durum konut kredisi faizleri düşse de ev fiyatlarının arttığını gösteriyor. Yani bu durumda kredi çekilse bile avantajlı olarak ev alınamıyor.

Herhangi Bir Düzenleme Yok

Maalesef ülkemizde konut fiyatlarıyla ilgili herhangi bir düzenleme yok. Dolayısıyla inşaat firması ev için kaç lirayı uygun gördüyse evleri o fiyata satabiliyor. Bu konuda bir düzenleme olmaması vatandaşın her zaman daha fazla ödemesini de gerektiriyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın