Emekliye Zam Müjdesi!

Bu yıl emekli olanlara müjdeli haber hükümetten geldi. Yılın ikinci yarısı için zam oranı yüzde 3,86 olarak belirlendi. Buna 100 liralık bir seyyanen artış eklenecek. Ardından Temmuz ayında oluşan 3,63’lük enflasyon oranı da maaşa ekleniyor. Yani bu da demek oluyor ki normal şartlarda 2 bin lira maaş alan bir emekli 77 lira zam alacak. Buna ek olarak 100 lira seyyanen artış farkını da maaşına ekleyecek, yani 177 lira direkt artış söz konusu olacak. Ardından maaşa eklenen 79 liralık enflasyon farkıyla maaş zammı tam 256 liraya kadar çıkacak.

Emekliye Promosyon Netleşmedi

Uzun süredir gündemde olmasına rağmen henüz emekliye promosyon konusunda net ve somut bir sonuç ortaya çıkmadı. Hala bankalar 300 lira bonus ya da direkt olarak promosyon parası vererek emeklileri kendi bankalarına çekmeye çalışıyorlar. Ancak yapılan açıklamalara baktığımızda emeklilere kademeli bir şekilde promosyon verilmesi gerektiği, bunun da en az 450 lira olacağı söyleniyor. Fakat kararlar geç alındığı için birçok emekli sadece 300 lira karşılığında maaşını almak için kullandığı bankayı değiştirmiş durumda. Devlet bankalarının bu konuda hareketsiz kalması özel bankaların yarışmasına neden oldu. Bu durum hem yoğunluğun önüne geçilmesini sağlayacak hem de emekliler ufak miktarda da olsa promosyon alabilecekler. Promosyon sadece emeklileri de kapsamıyor. Devletten dul ve yetim maaşı alan kişiler de yeni karara göre promosyon alarak bankalarını taşıyabilecekler. Promosyon almak için değiştirdiğiniz bankayı beğenmezseniz 3 yıl içinde bankanızı tekrar değiştirme hakkınız olacak, zaten anlaşmalar 3 yıl için yapılıyor. Eğer bu süreden daha erken bankanızı değiştirmek isterseniz en azından aldığınız promosyonun sizlerden geri kesileceğini unutmamanız gerekiyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın