Paypal’dan Sonra Bitcoin de Artık Türkiye’de Kullanılamıyor

0

Bankalardan Bitcoin Engeli

Bitcoin daha çok internetteki bazı alışveriş sitelerinde kullanılan sanal bir ödeme yöntemi olarak tercih ediliyordu. Ancak bazı kişiler sadece yatırım yapmak için de Bitcoin alıyorlardı, zira Bitcoin 2013 yılında 150 lirayken günümüzde 1 BTC değeri tam olarak 1680 lira. Yani 3 yıllık bir periyotta Bitcoin tam 11 kat daha değerlendi. Ülkemizde güvenle Bitcoin alıp satılabilen BTCTURK ise banka tehdidi ile karşı karşıya kaldığı için artık BTC alım satımını durdurma kararı aldı. Zira internette yaşanan çeşitli Bitcoin dolandırıcılıklar bu konuda tek mükellef olan ve ülkemizde resmi olarak hizmet veren tek kurum olan BTCTURK’un hedef olarak gösterilmesine neden oldu. BTCTTURK yaklaşık 12 farklı bankayla çalışırken artık hiçbir bankanın kendileriyle çalışmak istemediğini, kendilerini riskli ve güvenilir olmayan bir firma olarak gördüklerini belirtti. Bu durumda artık Türkiye’deki kullanıcılar BTC alıp satarken yabancı siteleri kullanmak zorunda kalacaklar. Paypal’dan sonra BTC hizmeti veren BTCTURK’un de kapatılması internet harcamalarındaki ödeme çeşitliliğinin yok olmasına neden oluyor.

Şirket Ceosu: Algıyı Değiştiremedik

Açıklama yapan BTCTURK ceosu algıyı değiştiremediklerini, her dolandırıcılıktan sonra sürekli hedef alındıklarını söyledi. Artık BTCTURK firmasının hizmet vermemesi demek BTC işlemlerinin merdiven altı yollarla devam etmesi anlamına geliyor. Aslında bu durumda çok daha fazla kişinin dolandırılacağı açıkça ortada, ancak bankaların tutumu nedeniyle BTCTURK hizmet vermeye daha fazla devam edemeyecek. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın