Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası'ndan Kredi Kartı Faiz Oranları Açıklaması

Merkez Bankası’ndan Kredi Kartı Faiz Oranları Açıklaması
M

-

Tüketicilerin yoğun bir kullanım ve ilgi gösterdiği kredi kartları bilindiği üzere belirli faiz oranları üzerinden işlem yapmamıza olanak sağlayan banka hizmetlerindendir. Ülkemizde birçok kişi tarafından kredi kartı kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra devlet ve Merkez Bankası hem tüketiciyi hem bankaları mağdur etmemek adına bazı sınırlar belirlemektedir. Bunun üzerine yapılan düzenlemeler için  Merkez Bankası’ndan kredi faiz oranları açıklaması geldi.

Merkez Bankası, kredi kartı faiz oranlarına ilişkin açıklamalar gerçekleştirdi. Yapılan açıklamalarda kredi kartı  işlemlerinde azami oranlarda değişiklik yapılmadığına dair açıklamalar gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), kredi kartları için 22 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan düzenlemelerin hatırlatılmasıyla birlikte, 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren geçerli olacak olan kredi kartı faiz oranlarına ilişkin düzenlemeler sabit kaldı.

Kredi kartı faiz oranları, aylık akdi faiz oranları TL için, %2,02, yabancı para cinsi için %1,62,  aylık akdi gecikme faiz oranları TL için %2,52, yabancı para cinsi için %2,12 olarak işlemlerde yansıyacak. Kredi kartları için belirtilen bu oranlar azami olarak belirlenen oranlardır. Bankalar müşterilerin yapacağı kredi kartı işlemlerinde bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulayamayacak.

Yapılan açıklamalarda bankaların bu oranları geçmemek kaydıyla serbest bir şekilde kredi kartı faiz oranlarını belirleyebileceği belirtildi. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak olan bu oranlar, yine bu tarihten önce Merkez Bankası tarafınca duyurulacak. Kredi kartı faiz oranlarının bu denli yüksek olması sebebiyle, bireysel kredilere yönelmek daha karlı eğilimler olacaktır. Daha az faiz oranlarına sahip olan bireysel kredilere yönenilmesi belirtilen öneriler arasında yer almaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol