Ana SayfaEkonomiMerkez Bankası Faiz İndirimleri Uyguluyor

Merkez Bankası Faiz İndirimleri Uyguluyor
M

-

Bankalardan kredi kullanımlarında, daha aktif bir yol oynanması ve enflasyonun kontrol altına alınabilmesi için Merkez Bankası tedbirlerini sürdürmeye devam ediyor. Yapılan yeni açıklamalarla birlikte Merkez Bankası faiz indirimleri uyguluyor.

Uygulanan faiz indirimlerine yönelik ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi bazı açıklamalar gerçekleştirdi. Kredi imkanlarının ve enflasyonun düşmesinin sağlanmasına yönelik bu adımlar, kredi azlarının da artışının sağlanması için atılmaktadır.

Bu yıl art arda faiz indirimleri uygulayan Merkez Bankası, faizleri yüzde 8,50’ye çekti. 8,50’ye çekilen faizlerle enflasyonun kontrol altına alınması amaçlanmaktadır. Önemli iyileştirmeler gerçekleştirileceğini de dile getiren Zeybekçi, kapsamlı faiz indirimleri için de Merkez Bankası’nın elinin genişlemesine yardımcı olacak düzenlemeler gerçekleştirilmesini planladıklarını belirtti.

Yapılan faiz indirimlerinin reel sektöre yansıymasıyla enflasyon yönünde çözümlerin devamı için daha fazlasına ihtiyaç duyulduğu da belirtilenler arasındaydı. Konut kredileri ve ihtiyaç kredilerinde Temmuz ayından itibaren olumlu yansımaların olduğu da belirtilmektedir.

Tüketicilerin kredi kullanımlarında, bankaların da yapabileceği indirimlerin beklediği söylenebilir. Zaten konut kredileri için yapılan faiz indirimli oldukça önemli bir gelişme kaydedilmesini sağlamıştı. Aynı düşüşün ihtiyaç kredileri ve taşıt kredileri için de olması beklentiler arasında yer almaktadır.

Üretim, dağıtım ve stoklama daranışlarındaki uyumsuzlukların da enflasyonist baskılara neden olduğu ayrıca Zeybekçi tarafından yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır. Stok yönetiminin sağlanması ve finansman koşullarının yüksek maliyetlerde olması da yatırım kararlarında olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Tüm bu olumsuzluklar için bu yönde yapılacak faiz indirimlerinin her anlamda iyileştirici bir etkisi olacağı düşünülüyor.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol