Merkez Bankası Faiz İndirimleri Uyguluyor

Google Haberlere Abone Ol:

Bankalardan kredi kullanımlarında, daha aktif bir yol oynanması ve enflasyonun kontrol altına alınabilmesi için Merkez Bankası tedbirlerini sürdürmeye devam ediyor. Yapılan yeni açıklamalarla birlikte Merkez Bankası faiz indirimleri uyguluyor.

Uygulanan faiz indirimlerine yönelik ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi bazı açıklamalar gerçekleştirdi. Kredi imkanlarının ve enflasyonun düşmesinin sağlanmasına yönelik bu adımlar, kredi azlarının da artışının sağlanması için atılmaktadır.

Bu yıl art arda faiz indirimleri uygulayan Merkez Bankası, faizleri yüzde 8,50’ye çekti. 8,50’ye çekilen faizlerle enflasyonun kontrol altına alınması amaçlanmaktadır. Önemli iyileştirmeler gerçekleştirileceğini de dile getiren Zeybekçi, kapsamlı faiz indirimleri için de Merkez Bankası’nın elinin genişlemesine yardımcı olacak düzenlemeler gerçekleştirilmesini planladıklarını belirtti.

Yapılan faiz indirimlerinin reel sektöre yansıymasıyla enflasyon yönünde çözümlerin devamı için daha fazlasına ihtiyaç duyulduğu da belirtilenler arasındaydı. Konut kredileri ve ihtiyaç kredilerinde Temmuz ayından itibaren olumlu yansımaların olduğu da belirtilmektedir.

Tüketicilerin kredi kullanımlarında, bankaların da yapabileceği indirimlerin beklediği söylenebilir. Zaten konut kredileri için yapılan faiz indirimli oldukça önemli bir gelişme kaydedilmesini sağlamıştı. Aynı düşüşün ihtiyaç kredileri ve taşıt kredileri için de olması beklentiler arasında yer almaktadır.

Üretim, dağıtım ve stoklama daranışlarındaki uyumsuzlukların da enflasyonist baskılara neden olduğu ayrıca Zeybekçi tarafından yapılan açıklamalar arasında yer almaktadır. Stok yönetiminin sağlanması ve finansman koşullarının yüksek maliyetlerde olması da yatırım kararlarında olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Tüm bu olumsuzluklar için bu yönde yapılacak faiz indirimlerinin her anlamda iyileştirici bir etkisi olacağı düşünülüyor.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...