2016 Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

0

Kurbanlık Fiyatları Geçen Seneye Göre Arttı

Kurban Bayramı nedeniyle tam 4 milyon canlı hayvan doğu illerinden batı illerine doğru yola çıktı. Bir yıldır bu bayramı bekleyen ve bunun için hazırlanan besi hayvancıları hayvanlarıyla birlikte batı illerine yolculuk etmeye başladı. Bu yılki kurbanlık fiyatları çok fazla pahalı olmasa da geçen seneye nazaran biraz daha farklı olacak. Zira geçen yıl devlet tarafından anguslar ithal edilmiş, bu durum hayvanların değerini düşürmüştü. Bu yıl aynı konuda bir çalışma olmadığı için Anadolu insanı hayvan pazarında rakipsiz olacak.

Terör Olayları Kurban Fiyatlarını Arttırdı

Hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvancılığının en yoğun olduğu alan olarak karşımıza doğu bölgesi çıkıyor. Yaklaşık olarak 1 yıldır ardı arkası kesilmeden devam eden terör olayları hayvancılığı da vurdu. Günlerce hayvanlarını otlatamayan hayvancılar devlet tarafından konulan yasaklarla daha da zorlandı. 2016 kurbanlık fiyatlarını sadece terör olayları yüzde 8 ile 10 arasında arttırdı. Bu durum vatandaşı zorlayacağa benziyor.

Canlı Hayvan Kilosu 30-32 Lira

Bu yılki büyükbaş hayvanların canlı kilosu 30-32 lira arasında değişecek. Yani 200 kiloluk bir dana kurban etmek isteyen kişiler pazarlıksız olarak en az 6 bin lira ödemek zorunda kalacaklar. Aynı şekilde küçükbaş hayvanlarda da bir fiyat artışı söz konusu. Ancak koyun ya da keçi gibi hayvanların büyükbaş hayvanlara göre daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki kurban edilebilecek büyüklükte bir koyun pazarlarda en az 700 liraya satılıyor. Koyun ve keçi fiyatları 700 ile 1200 lira arasında değişiyor. Koç almak isteyenler için ise bu fiyat 2 bin liraya kadar çıkıyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın