Ana SayfaGündemBDDK’dan Banka Borçlarıyla İlgili Yeni Düzenleme

BDDK’dan Banka Borçlarıyla İlgili Yeni Düzenleme

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve bankalar bünyesinde yer alan batık alacakların tahsil edilmesi adına varlık yönetim şirketlerine dair yeni kriterlerin belirlendiği açıklandı. BDDK tarafından hazırlanan taslak çerçevesinde varlık yönetim şirketleri, devrini tamamladıkları borçlara dair takip işlemi öncesinde asıl borçluya ya da yasal temsilciye yazılı bildirimde bulunacak. Yeni düzenleme ile beraber, banka borçları olan asıl borçlu ve yasal temsilci yazılı bildirim almak zorunda olacak.

Banka Borçları Olan Kişilere Bilgi Aktarımı Yapılacak

Banka Borçları Olan Kişilere Bilgi Aktarımı Yapılacak
Banka Borçları Olan Kişilere Bilgi Aktarımı Yapılacak

Yapılan özel habere göre, varlık yönetim şirketleri bilindiği üzere mali kurumların, bankaların ya da TMSF’nin kredi alacaklarını devralma şansına sahip oluyor. Bahsi geçen alacakları devralan varlık yönetim şirketleri ardından bu ödemeleri tahsil edebildiği gibi yeniden yapılandırma sonucu devretme şansını da elinde bulunduruyor. Bankalar da böylelikle alacağını takip etmediği gibi bilançosundan da çıkarabiliyor. Bu kapsamda, kaynak kuruluşlar alacağın devri öncesinde borçlulara devir işlemine dair bilgi vermek zorunda olacak.

Üç Defa Aranabilecekler

Üç Defa Aranabilecekler
Üç Defa Aranabilecekler

Yeni düzenleme kapsamında borçlu kişiler ile resmi tatil günleri ve Pazar günleri dışında iletişim kurulabilecek. Diğer günler ile beraber saat 09.00 ile 20.00 arasında iletişim sağlanacak. Borçlulara ulaşma sınırının da belirlenmesiyle birlikte günde maksimum üç arama yapılabilecek.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,241TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...