Ana SayfaGündemBDDK’dan Banka Borçlarıyla İlgili Yeni Düzenleme

BDDK’dan Banka Borçlarıyla İlgili Yeni Düzenleme

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ve bankalar bünyesinde yer alan batık alacakların tahsil edilmesi adına varlık yönetim şirketlerine dair yeni kriterlerin belirlendiği açıklandı. BDDK tarafından hazırlanan taslak çerçevesinde varlık yönetim şirketleri, devrini tamamladıkları borçlara dair takip işlemi öncesinde asıl borçluya ya da yasal temsilciye yazılı bildirimde bulunacak. Yeni düzenleme ile beraber, banka borçları olan asıl borçlu ve yasal temsilci yazılı bildirim almak zorunda olacak.

Banka Borçları Olan Kişilere Bilgi Aktarımı Yapılacak

Banka Borçları Olan Kişilere Bilgi Aktarımı Yapılacak
Banka Borçları Olan Kişilere Bilgi Aktarımı Yapılacak

Yapılan özel habere göre, varlık yönetim şirketleri bilindiği üzere mali kurumların, bankaların ya da TMSF’nin kredi alacaklarını devralma şansına sahip oluyor. Bahsi geçen alacakları devralan varlık yönetim şirketleri ardından bu ödemeleri tahsil edebildiği gibi yeniden yapılandırma sonucu devretme şansını da elinde bulunduruyor. Bankalar da böylelikle alacağını takip etmediği gibi bilançosundan da çıkarabiliyor. Bu kapsamda, kaynak kuruluşlar alacağın devri öncesinde borçlulara devir işlemine dair bilgi vermek zorunda olacak.

Üç Defa Aranabilecekler

Üç Defa Aranabilecekler
Üç Defa Aranabilecekler

Yeni düzenleme kapsamında borçlu kişiler ile resmi tatil günleri ve Pazar günleri dışında iletişim kurulabilecek. Diğer günler ile beraber saat 09.00 ile 20.00 arasında iletişim sağlanacak. Borçlulara ulaşma sınırının da belirlenmesiyle birlikte günde maksimum üç arama yapılabilecek.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.