Temmuz’da Konut Satışları Azaldı

2016 Temmuz ayı konut satışlarına bakıldığında hem bir yıl önceki aynı döneme göre hem de bir önceki aya göre konut satışlarının azaldığı görüldü. Bu duruma şüphesiz 15 Temmuz Darbe girişiminin etkisi de büyük oldu. Öyle ki satışların büyük çoğunluğu 15 Temmuz darbe girişiminden önce yapılmıştı. Bu tarihten sonra gelişen olaylar çerçevesinde birçok kişi ev almadı. Bu nedenle Temmuz ayındaki konut satış oranı bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 25 düşerken geçen sene aynı döneme göre yüzde 18 düştü.

Darbe Girişimi Emlak Sektörüne Temmuz Ayında Büyük Zarar Verdi

Darbeler ekonomiyi çökerten ve insanları korkutan faaliyetlerin başında geliyor, buna bir kere daha şahit olduk. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra birçok kişi ev almak istemesine rağmen bu isteklerini yerine getirmedi. Çünkü karışıklık döneminde hiç kimse elindeki parayı çıkarmadı, böyle olunda bankalardan kredi çeken kişilerin sayısı da bir hayli azaldı.

En Az Satış Terör Bölgesinde

Temmuz Ayı’nda Hakkari ve Şırnak’ta sadece beşer ev satıldı. En çok ev satılan il ise her zamanki gibi İstanbul oldu. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip etti.

Bu Ay Satışlar İyi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bankalara çağrısı sonucunda birçok banka kredi faiz oranlarını bir puanın altına düşürdü. Böylece hem kredi başvuruları arttı hem de emlak sektöründe çeşitli kampanyalar yapıldı. Özellikle kredinin geri ödeme miktarının düşmesi vatandaşı harekete geçirdi, öyle ki eski faiz oranlarıyla şimdiki faiz oranları kıyaslandığında aradaki farkın 100 bin liralık bir kredi için 20 bin lirayı bulduğu görülüyor. Emlak sektöründe bu ay satışlar oldukça iyi, yüzler gülüyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın