Turizmciler Bu Yıl Aradığını Bulamadı

Google Haberlere Abone Ol:

Turizm Sektörünün En Kötü Dönemi

2015 yılında başlayarak günümüze kadar devam eden siyasi olaylar neticesinde en büyük darbeyi ekonomi ve turizmciler yedi. Doların durdurulamaz yükselişi karşısında turizm sektörünün iş yapamaması büyük sıkıntıların yaşanmasına neden oldu. Bu ay sonu itibariyle yabancı turist sezonu kapanıyor olmasına rağmen turizmciler beklediği kazancı elde edemedi. Özellikle Rusya ile yaşanan ve geçtiğimiz günlerde tatlıya bağlanan uçak krizinin turizmcilere zararı çok büyük oldu. Öyle ki her yıl Antalya’ya gelen 10 turistten 9’u bu yıl ülkemizi tercih etmedi. Bu da Rus turist sayısının yüzde 90 oranında azalmasına neden oldu.

Terör Olaylarının Etkisi Büyük

Dünya çapında yankı bulan Atatürk Havalimanı patlaması nedeniyle birçok turist ülkemize gelmekten vazgeçti. Özellikle Avrupa medyasının Türkiye’de yaşanan olaylara geniş yer vermesi turistlerin Türkiye’ye gelmemelerinde büyük rol oynadı. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te yaşanan patlama da aynı şekilde dünya basınında yer edindi. Tüm bu durumlar turizm sektörüne büyük darbe vuruyor.

Futbolcular Bile Kalmak İstemedi

Beşiktaş’ın gol kralı Mario Gomez ve yetenekli orta saha oyuncusu Jose Sosa da dahil olmak üzere bu yıl birçok futbolcu can güvenliği ve ülkedeki karışıklıkları bahane ederek ülkemizden ayrıldı. Bu durum futbol kulüplerimizin de zorlanmasına neden oldu. Mersin’de yapılan Dünya Jimnastik Şampiyonası’na da aynı şekilde 22 ülke sporcularının katılması beklenirken terör olayları nedeniyle sadece 8 ülke katıldı. Terör olayları turizmi besleyen en önemli dal olan sporu da vurdu.

Son Umut Kurban Bayramı

Kurban Bayramı sonrasında turizm sezonu tamamen kapanacak. Turizmcilerin tek temennisi Kurban Bayramı’nda yerli turist görebilmek. Ancak şimdiden bütün otellerin dolduğu biliniyor, bu durum az da olsa turizmcilerin yüzünün gülmesini sağlayacak. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...