Türkiye’nin en önemli geçim kaynaklarından biri olarak görülen fındık, Karadeniz Bölgesi’nde yetişen bir kuruyemiştir. Dünyanın birçok yerine ihracatı sağlanarak, Türkiye ekonomisinde de önemli bir yerde durmaktadır. Anca kuruyemiş severler için haber üzücü; fındık fiyatları yükseliyor.

Türkiye’nin ihracatının büyük bir kısmını oluşturan fındık fiyatları yükseliyor. Giresun’da piyasadaki fındık fiyatları, 2016 ürünleri için 15 liraya kadar yükseldi. Pazara fındık gelmemesi sebebiyle yükselen fındık fiyatları, piyasanın durgunlaşmasına sebep olmaktadır. Bunun üzerine tüccarlarsa müşterilerin ilgisini çekebilmek için çeşitli yönelimlerde bulunmaktadır.

15 liraya yükseltilen fındığın pazara indirilmesi sağlanmaya çalışılıyor. Ağustos’un ilk haftası itibariyle 11 TL civarında başlayan fındık fiyatları, 2 hafta içerisinde hızlı bir artış gösterdi. 4 lirayı aşkın bir zam gören fındıklar, 15 lirayı buldu.

Yetkililer de bu konuda fiyat belirtmekten kaçınmaktadırlar. Fındık fiyatlarının sürekli yükselen bir durum göstermesi tüketicilerin de fındıktan elini çekmesine sebep olmaktadır. Fındık fiyatlarını pahalı bulan tüketiciler diğer alternatifleri değerlendirmektedir. Ek olarak açıklamalar yapan yetkililer, fındık fiyatlarının belirtilmesi halinde üreticinin de beklentiye girdiğini ifade ediyorlar. Pazardaki fiyat artışının da takibinin yapılamadığını ayrıca belirten açıklamalar geliyor.

Sürekli değişen fındık fiyatları için bir açıklama yapmaktan özellikle kaçınan yetkililer artışların devam edeceği görüşüyle açıklamalarını bitirmektedirler. Fındık üreticilerininse akıllarında bir fiyat olduğu düşüncesi bulunmaktadır.

Giresun Ziraat Odası Başkanı ise üreticilerin kafalarındaki fiyatı uygulamalarını piyasada o şartlar oluştuğu an ürünlerini satışa sunmaları gerektiği yönünde öneriler belirtircesine açıklamalar gerçekleştirmiştir.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın