Yenilenebilir Enerjiye 6 Milyar 477 Milyon Ödeme

0

Yenilenebilir enerji, doğadaki kaynaklardan elde edilerek enerji üretimi sağlanması için kaynakların kullanımının sağlanmasıdır. Doğadan sürekli olarak takviyesi gerçekleştirilebilen enerji; güneş, jeotermal, rüzgar, biyokütle ve hidrolik gibi çeşitler içermektedir.

Ülkemizde de yenilenebilir enerjinin daha  etkin bir şekilde yürütülmesi için çalışmalar sürdürülmektedir. Türkiye’de bu yılın ilk yarısı için yenilenebilir elektrik enerjisi üreten santallere ise 6 milyar 477 milyon ödendi. Yerli ve yenilebilir enerji payını arttırmak isteyen Türkiye, birçok yenilenebilir enerji kaynağı için kilovatsaat başına alım garantisi vermektedir.

YEKDEM ( Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması) ile yapılan anlaşma kapsamında bu alım garantisi  rüzgar ve hidroelektrik için 7,3 dolar cent, jeotermal için 10,5 dolar cent, biyokütle ve güneş için 13,3 dolar cent şeklinde uygulamaya konulmaktadır. Bu teşviklerin arttırılması yönündeki çalışmalara ise ekipmanlara göre farklı destekler de sağlanmaktadır.

Yapılan araştırmalar ve düzenlenen verilerce YEKDEM bu yılın ilk yarısında  santralleriyle 26 milyar 229 milyon 882 bin kilovatsaatlik üretim gerçekleştirdi. Yapılan alım garantisi kapsamında enerji kaynakları yoluyla elde edilen elektirik için 6 milyar 477 milyon ödeme gerçekleştirildi. Bu miktarın 250 milyon 871 liralık bölümü diğer lisanssız elektrik üretimi gerçekleştiren santrallere ödenildi.

Yenilenebilir enerji çalışmaları ve teşvikleri konusunda ülkemizde yerli üretimin arttırılması yönünde çalışmaların süreceği görülüyor. Enerji Piyasası Denetleme Kurulunca, nisan ayında yapılan düzenlemelerle birlikte, YEKDEM’in sağlıklı üretim planları yapması koşuluyla ek gelir elde edebileceği belirtilen haberler arasında yer almaktadır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın