SGK Borçlarına Taksit İmkanı

Google Haberlere Abone Ol:

Sosyal Güvenlik kurumunun alacankları yeniden yapılandırmasıyla beraber, vatandaşların borçlarına yönelik bazı taksitlendirmeler ve silinmeler gerçekleştirilecek. Yapılan bu düzenlemelerle 2016 Haziran ve daha önceki dönemlere ait SGK alacaklarını kapsayan yapılandırmalar olacak.

Esnaf icra ve haciz işlemlerinden kurtularak 36 aya varan taksit imkanlarıyla karşılaşacak. SGK alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla 2016 Haziran ve daha önceki dönemlere ait SGK alacakları ile bunların gecikme cezaları, düzenleme kapsamında değerlendirilmektedir. Yapılan düzenlemeler ışığında gecikme cezalarının affı söz konusu, bunların yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkının borcun aslına eklenmesiyle tahsil gerçekleştirilecek.

Bu noktada esnaflar, icra ve haciz işlemlerinden kurtulmuş olacak. Teşviklerden de yararlanmaları sağlanacak. İdari para cezalarındaysa ana paranın %50’lik kısmının silineceği belirtiliyor. Örnek vermek gerekirse, 100 liralık bir idari para cezasının 40 lirası gecikme cezası olarak düşünüldüğü farz edilirse, borç aslı 50 TL olarak 40 TL’de gecikme cezasını da 50 TL borç aslına uygulanacak enflasyona göre güncellenerek ödenecek.

SGK’ya borçlu olanların, borcun tamamının peşin ödenmesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısı alınmadan borç ödemesi sağlanacak. Ayrıca SGK’ya borçlu olanlar, peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemleri kapsayan şekillerde ödeme yapabilecek. 6 aylık taksitler, 9 aylık taksitler, 3 aylık dönemler şeklinde artarak 36 aya kadar taksitlendirme sağlanacak. Yapılandırma kapsamında Genel Sağlık Sigortası borçları da değerlendirilmektedir. Bu borçluların da gecikme cezası ve gecikme zamları silinecek. SGK borçlarına taksit imkanı ve diğer imkanlar için bazı şartların uygulanması gerekmektedir.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...