Ana SayfaEkonomiSGK Borçlarına Taksit İmkanı

SGK Borçlarına Taksit İmkanı
S

-

Sosyal Güvenlik kurumunun alacankları yeniden yapılandırmasıyla beraber, vatandaşların borçlarına yönelik bazı taksitlendirmeler ve silinmeler gerçekleştirilecek. Yapılan bu düzenlemelerle 2016 Haziran ve daha önceki dönemlere ait SGK alacaklarını kapsayan yapılandırmalar olacak.

Esnaf icra ve haciz işlemlerinden kurtularak 36 aya varan taksit imkanlarıyla karşılaşacak. SGK alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla 2016 Haziran ve daha önceki dönemlere ait SGK alacakları ile bunların gecikme cezaları, düzenleme kapsamında değerlendirilmektedir. Yapılan düzenlemeler ışığında gecikme cezalarının affı söz konusu, bunların yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkının borcun aslına eklenmesiyle tahsil gerçekleştirilecek.

Bu noktada esnaflar, icra ve haciz işlemlerinden kurtulmuş olacak. Teşviklerden de yararlanmaları sağlanacak. İdari para cezalarındaysa ana paranın %50’lik kısmının silineceği belirtiliyor. Örnek vermek gerekirse, 100 liralık bir idari para cezasının 40 lirası gecikme cezası olarak düşünüldüğü farz edilirse, borç aslı 50 TL olarak 40 TL’de gecikme cezasını da 50 TL borç aslına uygulanacak enflasyona göre güncellenerek ödenecek.

SGK’ya borçlu olanların, borcun tamamının peşin ödenmesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısı alınmadan borç ödemesi sağlanacak. Ayrıca SGK’ya borçlu olanlar, peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemleri kapsayan şekillerde ödeme yapabilecek. 6 aylık taksitler, 9 aylık taksitler, 3 aylık dönemler şeklinde artarak 36 aya kadar taksitlendirme sağlanacak. Yapılandırma kapsamında Genel Sağlık Sigortası borçları da değerlendirilmektedir. Bu borçluların da gecikme cezası ve gecikme zamları silinecek. SGK borçlarına taksit imkanı ve diğer imkanlar için bazı şartların uygulanması gerekmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol