Faiz İndirimleri Erdoğan’ı Tatmin Etmedi

Engelli memur atamasının yapılacağı programa katılan Recep Tayyip Erdoğan faiz indirimleri hakkında konuştu. Dün yine indirim oldu, teşekkür ederim diyen Recep Tayyip Erdoğan gidişatın iyi olduğunu söyledi. Beklenenin aksine darbe girişimi faizleri yükseltmedi, üstelik faizler her geçen gün daha da düşüyor. Ancak Recep Tayyip Erdoğan konuşmasının devamında ‘’İstihdamın artması, yatırımın çoğalması için faizlerin daha da inmesi gerekiyor.’’ dedi.

Erdoğan Milli Birlik ve Beraberlik Mesajı Verdi

2023 hedeflerinin perçinlendiğini söyleyen Erdoğan konuşmasının büyük bölümünü ekonomi ve milli birlik beraberlik konularına ayırdı. MHP ve CHP’ye darbe konusundaki tutumları için teşekkür eden Recep Tayyip Erdoğan ekonominin güçlenmesi için mutlaka kredi faizlerinin düşmesi gerektiğini söyledi. Zaten özellikle konut kredi faizlerindeki düşüş Tayyip Erdoğan’ın çağrısından sonra oldu. Geçtiğimiz hafta açıklama yaparken ‘’Şu konut faizlerini indirin’’ diyerek hem kamu bankalarına hem de özel bankalara seslenen Erdoğan’ın bu çağrısı sonuç verdi. Öyle ki neredeyse tüm bankalarda faiz oranı 1 puanın altına düştü. Özellikle kamu bankalarının faiz konusunda daha avantajlı hale geldiği görülüyor.

100 Bin Lira Kredi Çeken 22 Bin Lira Daha Az Ödüyor

Uzun süredir konut kredisi faizlerinin yüksek olması emlak sektörünün durma noktasına gelmesine neden olmuştu. Ancak kredi faiz oranlarının düşmesiyle sektörde yüzler gülmeye başladı. Öyle ki bankalardan 100 bin lira kredi çeken bir kişi 10 yıl içinde tam 82 bin lira fark ödüyordu. Bu fark şu anda 60 bin lira ile 71 bin lira arasında değişiyor. Bu da en azından 11 bin liralık bir indirim anlamına geliyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın