Mark Zuckerberg tarafından 2004’te kurulan Facebook, insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan küçük bir web sitesi olarak başlamıştır. Öncelikli hedef kitlesi Harvard öğrencileri olan Facebook, zamanla geniş bir dağılım göstermiştir.

Böylece birçok kullanıcı 2006 itibariyle belirli yaş sınırlamaları dahilinde Facebook’a üye olabiliyordu. Her geçen yıl kendisini geliştiren Facebook’un 2016 yılı itibariyle 1 milyarı aşkın kullanıcısı bulunmaktadır. Hergün milyonlarca insan Facebook’ta vakit geçirip birbirleriyle çeşitli paylaşımlar gerçekleştirmektedir.

Facebook için alınan son haberse, Facebook’un sahibi hisselerini satıyor yönündedir. Zuckerberg’in hisselerinin küçük bir kısmının satışa çıkarıldığı haberleri gündemi meşgul etmektedir. Satışa çıkarılan hisselerin yaklaşık 95 milyon dolarlık bir değere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca satış işleminden elde edilecek gelirinse servetine eklenmeyeceği belirtilmektedir. Servetine bu geliri eklemeyecek olan Zuckerberg, baba olduktan sonra birçok bağış gerçekleştirmiş ve projeler yürütmüştü. 45 milyar dolar eden hisselerinin %99’ununu bir yardım fonu kurarak insan potansiyelini daha iyi bir yöne taşımak istediğini dile getirmişti.

Gelecek nesillerin eşitliğine inanan Zuckerberg, 768 bin hisse satışının önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu hisse satışlarından gelecek gelirlerin de çeşitli hayır işleri için kullanılacağı belirtilmektedir. Her gün biraz daha büyeyen Facebook, sosyal platformların zirvesinde yer alan sitelerdendir. Birçok kullanıcının aktif olarak yer bulduğu sitenin kurucusu Zuckerberg ile eşi ise ayrıca ömürleri boyunca servetlerinin %99’unu kurdukları vakıf fonuna bağışlayacağı bilinenler arasında yer almaktadır.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın