İstanbul’da ulaşımın ne denli sıkıntılı bir durum olduğu herkesçe bilinmektedir. Yaklaşık 14 milyonluk nüfusa sahip olan şehrin de nüfusu durmaksızın artmaya devam etmektedir. Hal böyle olunca artan taşıt sayıları ulaşımın önünde en büyük engelleri oluşturmaktadır.

Ulaşım için toplu taşıtların tercih edilmesi biraz da olsa İstanbul trafiğine yardımcı olsa da toplu taşımaların da uzayan yolları vatandaşı sıkabilmektedir. Bu durumda ticari taksilerle seyahet etmek daha ılımlı bir seçim yolu gibi gözükmektedir. İstanbul trafiğinin boğuculuğunda yetişmek istediği yere taksiyle giderek para yetiştirebilenler genellikle taksileri tercih etmektedir.

Ancak ulaşım ihtiyacını karşılamak isteyenler için de kötü haber geliyor. İstanbul’da taksi ücretlerine zam geldi. Taksimetrenin açılış ücreti 3,20 liradan 3,45 liraya yükselerek 25 kuruşluk bir zam uygulandı. Taksi ücretlerinin kilometre başına 2 lira olan ücreti içinse 10 kuruşluk bir zam uygulanarak 2,10 liralık fiyatlar uygulanmaya başlandı.

Taksi fiyatlarındaki bu artış İstanbul Büyükşehir Belediye’sinin bir kolu olan UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) tarafından gerçekleştirilen toplantıda değerlendirilmişti. %15’lik zam talebinin İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’ndan gelmesiyle birlikte, taksi fiyatlarına zam geldi. Zam kararının ise imzadan sonra uygulamaya konulması belirtilenler arasında yer almaktaydı.

Taksicilerin %15 oranındaki zam teklifi kabul edilmeyip bu kapsamda %5’lik bir zam oranı uygulanmaya başlanacaktır. İstanbul’daki taksi ücretlerinin zamlanmasının, taksicilikte kalite ve konforun hedeflenmesi için istenildiği belirtilen açıklamalar da geldi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın