Araç Fiyatları Artıyor

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte 2. El araç piyasası da hareketlendi. Özellikle 10-20 bin lira arasında değeri bulunan araçlar daha fazla satılıyor. Kurban Bayramı öncesi satışların artması galericilerin de yüzünü güldürdü. Ancak araç fiyatları bir ay öncesine nazaran biraz daha pahalandı. Öyle ki 10 bin lira dolaylarında alıcı bulan bir araç bin lira, 20 bin lira dolaylarında alıcı bulunan bir araç ise yaklaşık olarak 2 bin lira daha fazla fiyata satılıyor. Ancak bayramın yaklaşıyor olması araç satışının artmasını sağlıyor.

Satışlar Güzel

Araç fiyatlarının artıyor olması 2. El araç satışlarını azaltmadı. Ülkemizde en çok araç satılan aylar yaz ayları olan Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ağustos ayının bu son günlerinde de araç piyasası oldukça hareketlendi. Bunun baş nedeni ise Kurban Bayramı’na sayılı günler kalması. Öyle ki birçok kişinin araç almak istemesinin tek nedeni kişilerin bayrama araçsız olarak girmemek istemeleri olarak görünüyor. Genel olarak kredi faiz oranları düşse de taşıt kredisi faiz oranlarında çok büyük bir değişiklik olmadı. Bu durum kredi çekerek konut almak isteyen kişilerin zorlanmasına neden oluyor.

Taşıt Kredilerinde Beklenen Düşüş Gelmedi

Konut kredisi faiz oranlarının 1 puanın altına düştüğü şu günlerde taşıt kredisi hala 1,25 ile 1,37 arasında seyrediyor. Bu durum taşıt kredisi kullanmanın çok cazip olmadığını gösteriyor. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın