200 Bin Bankacıya İşsiz Kalma Tehlikesi!
200 Bin Bankacıya İşsiz Kalma Tehlikesi!

Dijital dağıtım kanallarının yaygın hale gelmeye başladığı bankacılık sektöründe, dijital anlamda yaşanan dönüşüm ile bankaların personel sayısında azalmalar yaşanacak. Bu bağlamda ABD bazlı olarak bakıldığında bankacılık sektöründe yaşanacak değişim ile beraber önümüzdeki 10 yıl içerisinde 200 bin bankacının işlerini kaybetmesi bekleniyor. Karlılığını artırma amacı ile ABD bankacılık sektöründe yaşanan değişim sonrasında, yüzde 10’luk bir dilim bu durumdan olumsuz etkilenecek. Yaşanacak dönüşüm ile beraber yüzde 10’luk dilimi kapsayacak şekilde 200 bin kişinin işten çıkarılması düşünülüyor.

Tarihin En Büyüğü

Tarihin En Büyüğü
Tarihin En Büyüğü

Wells Fargo analisti Mike Mayo, yapmış olduğu açıklamalarda bu durumun bir rekor olacağına işaret ederek bahsi geçen işten çıkarmalar ile beraber ABD bankacılık tarihinde bir ilkin yaşanacağını vurguladı. Analistin mevcut öngörüsüne göre bankacılık sektörünün hizmet ağlarını pandeminin ardından yeni normale adapte etmesi bekleniyor. Bu bağlamda da dijital dünyaya ayak uydurmak adına en büyük tehlikeyi çalışanlar yaşıyor.

200 Bin Bankacı Tehlikede

200 Bin Bankacı Tehlikede
200 Bin Bankacı Tehlikede

Dijital dönüşüm ile beraber karlılık payını artırma amacı güdecek olan bankacılık sektöründe en büyük tehlikeyi çağrı merkezlerinde ve şubelerde çalışanlar yaşayacak. Bu bağlamda teknolojik gelişmelerin çalışan personel sayısına doğrudan etki edeceği ve 200 bine yakının personelin işini kaybedeceğine yönelik güçlü veriler var.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın