Ana SayfaGündemBankaların İnovasyonu Fintek İşbirlikleri

Bankaların İnovasyonu Fintek İşbirlikleri

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Son zamanlarda bankaların inovasyonu ile sağlanan djitalleşme artık bankalar arasında oldukça önemli konuma geldi. Yapılan analizlerde haftalık mobil bankacılık uygulamaları 2018’de %32’yken, 2020 ortalarında %50’ye çıkarak artış gösterdi. Aynı zamanlarda ABD şubelerinde yapılan banka işlemleri %40’a kadar düşüş yaşadı. Son zamanlarda ise “Covid 19” işlemlerin dijital olarak yapılmasında katalizör görevini yerine getirerek tüm dünyadaki tüketicilerin alışverişten tutun eğlence dünyasına kadar her alanı dijital hizmetler ile sağlamaya çalıştı.

Dijital bankacılığın bir başka deneyimleri ise Netflix, Amazon, Trendyol gibi teknoloji şirketlerinin sunduğu hizmetlere yönelik oldu. Bu açıdan bakıldığında tüketiciler artık teknoloji şirketlerinden kişiselleştirilmiş özel hizmetler istiyor. Bu kısımda finansal kurumlar ve inovatif şirketler tüketici davranışlarına uygun hizmet sunma imkanı tanıyor.

Bankaların İnovasyonu Geleceklerini Belirliyor!

Bankaların İnovasyonu Geleceklerini Belirliyor!
Bankaların İnovasyonu Geleceklerini Belirliyor!

Fintek şirketleri, finansal hizmetlerin sunumunda geleneksel yöntemlerle teknolojiden faydalanarak rekabet etmeyi amaçlar. Bu konuda Citi’nin CEO’su Jane Fraser’ın belirttiği stratejide “az sayıda şube, kesintisiz dijital kapasite ve yüz milyonlarca yeni müşteriye erişim imkanı sunan partnerlerden oluşan bir networke” olarak belirtilmiştir.

Bankacılığın geleceğinde dijitalleşme olduğu kesin bir yargı olmasına rağmen bunu tek başına yürütemezler ve dijital bankacılık alanında finansal şirketler ile fintek şirketlerine bağımlı kalırlar. Bu nedenle bu alanlarda yapılan işbirliklerine oldukça sık rastlanılacaktır.

Djitalleşme
Djitalleşme

Bankaların asıl amacı dijitalleşen dünyada ayakta kalarak müşterilerine aktif hizmet vermektir. Bu amaçla teknoloji gelişmeleriyle ilerlemeyi hedeflene bankalarda sürekli olarak değişimlerle karşılaşılacaktır. Apple ve Amazon gibi şirketler de bu alanlara yönelim göstermektedir. Giderek zorunlu olacak dijitalleşme için fintek ve finans şirketleri başarı göstermelidirler.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.