Ana SayfaEkonomiEv Alanlara Devlet Destekli Konut Hesabı

Ev Alanlara Devlet Destekli Konut Hesabı
E

-

Ev alanlara yeni dönem başlıyor. Belirli dönemler içerisinde ev alanlara çeşitli destekler sağlayan hükümet, desteklerini sürdürmeye devam etmektedir. Bir süredir gündemde Toki indirimleri, konut kredisi faiz indirimleri gibi hem inşaat sektöründe canlandırıcı etkiler yaratacak faaliyetler hem tüketicilerin rahat bir nefes alabileceği uygulamalar düzenlenmekteydi.

Yapılan bütün bu hareketliliklere devlet de yeni bir destek getirdi. Ev alanlara devlet desteği sağlanacak. Vatandaşların yurt içinde ilk defa ve tek konut satın almalarını destekleyecek düzenleme gerçekleştirildi. Yapılan düzenlemeyle birlikte devlet katkılı konut hesabı başvuruları bugünden itibaren gerçekleştirilebilecek.

15 bin liraya kadar verilecek devlet desteği için bankalar da kolları sıvadı. Bankalara yapacağınız başvurularda konut hesabı adı altında açacağınız hesaplarda oluşturulan birikimin %20’sine kadar devlet katkısı alınabilecek.

Ancak bu kapsamda ev alanlara verilecek olan devlet katkısı 15 bin TL’yi geçemeyecek.

Devlet Katkılı Konut Hesabı Başvuruları Nasıl Olacak?

Devlet katkılı konut hesabı için nüfus cüzdanınızla birlikte mevduat hesabı açan katılım fonu hesabı açan bankalarla çalışmanız gerekiyor. Konut hesabı açtıranlar için tamamı kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli veya kat irtifaklı kişiler veya müstakil tapulu konutu bulunanlar bu fırsattan faydalanamayacak. 18 yaşında küçük kişilerin de vasisi sayesinde konut hesabı açtırması mümkün.

Konut hesabı için sadece Türk vatandaşları başvuru sağlayabilmektedir. Devlet katkılı konut hesabından faydalanabilmek için sistemde 3 yıl kadar kalmanız gerekmektedir. Ayrıca 15 bin TL’lik tutar için 60 ay kadar para yatırmanız gereklidir. Yatıracağınız toplam tutar için %20’lik bir katkı alabilirsiniz ancak alabileceğiniz maksimum tutar 15 bin TL’dir. Birikimlerinizi 15 binTL’yi geçmeyecek şekilde yatırmanız gerekmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol