Ana SayfaEkonomiTerör Saldırıları Nedeniyle Zarar Gören Doğu İllerine 35 Milyarlık Yatırım Yapılacak

Terör Saldırıları Nedeniyle Zarar Gören Doğu İllerine 35 Milyarlık Yatırım Yapılacak
T

-

Doğu İllerine Dev Yatırım Projesi

Başbakan Binali Yıldırım ilk büyük projesini doğu illerinde başlatılacak olan Cazibe Merkezi projesiyle yapacak. Bu proje kapsamındaki illere baktığımızda bütün illerin doğu ve güneydoğu bölgelerinde yer aldığını görüyoruz. Terör saldırıları ve askeri operasyonlar nedeniyle özellikle Şırnak, Hakkari ve Diyarbakır illerinin bir kısmı harabeye dönmüştü. Yatırım planı ve ödenekler onandı. Proje Eylül Ayı itibariyle yapılmaya başlanacak. Bundan önce Binalı Yıldırım’ın doğu illerinde mitingler düzenleyerek halka seslenmesi bekleniyor. Bu sayede hem milli birlik beraberlik mesajları verilecek hem de vatandaşlara projeler tanıtılacak.

Onarılamayan Her Yapı Tekrar İnşa Edilecek

Haziran ayında gündeme gelen bu projeye bazı vatandaşlar karşı çıkmış, evlerinin yerini devlete vermeyeceklerini belirtmişlerdi. Yapılan açıklamaya göre onarılma imkânı bulunmayan her yapı tekrar inşa edilecek, bu konuda seçim vatandaşa bırakılmayacak. Ancak yapının yalnızca bir kısmı zarar görmüş ve bu yapı onarılabiliyorsa onarım işlemleri yapılacak.

Üretimde 5 Yıl Alım Garantisi

Proje kapsamında sadece zarar gören yaşam alanları onarılmakla kalınmayacak, buna ek olarak bölge halkına istihdam sağlayacak üretim haneler de yapılacak. Halk tarafından açılan ve istihdam sağlanan imalathaneler için 5 yıl alım garantisi verilecek. Yani üretilen ürünleri firma satamasa bile devlet kendiişlerinde kullanmak için bu ürünleri bedelini ödeyerek alacak ya da ürünleri satma konusunda aracı olacak. Bu büyük proje sayesinde doğunun hem kalkınması hem de insanların istihdam edilerek işsizlik sorununun ortadan kalması bekleniyor. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,361TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol