Türkiye İş Bankası Devlet Katkılı Konut Hesabı

Devletin konut alımlarına yönelik teşvikleri ve vatandaşın birikimlerine katkı sağlamak için yaptığı düzenlemeler hız kesmeksizin devam etmektedir. 26 Ağustos 2016 tarihi itibariyle devlet tarafından sağlanan konut hesabı destekleri de başlamıştır.

Devlet katkılı konut hesabıyla 5 yıllık birikiminizin sonunda 15 bin TL’ye kadar devlet desteği alabiliyorsunuz. Bu destek için başvurularınızı mevduat ve katılım hesabı açan bankalara konut hesabı adı altında bildirerek açmanız gerekiyor.

Ancak devlet katkılı konut hesabı için tamamı sizin üzerinize kayıtlı bir konut veya kat mülkiyeti gibi durumların olmaması gerekmektedir. Bu 7 Nisan 2016 itibariyle geçerli bir durumdur. Bu tarihten sonra üzerinize kayıtlı bir kat mülkiyeti de olmamalıdır.

Türkiye İş Bankası Devlet Katkılı Konut Hesabı’ndansa bu kişiler faydalanabilecektir. Konut hesabı için %20’ye varan destekler alabilmektesiniz. Banka size hesap açılışına özel olarak bir defaya mahsus olarak 31.674 TL’lik yatırım yapmanıza olanak sağlamaktadır. Devlet desteği ile açacağınız konut hesabı için aylık düzenli yatırımlarınızda minimum 363,95 TL, maksimum ise 2.639,50 TL yatırılabilmektedir. Üç aylık ödemelerde bu tutarın 3 katı baz alınarak ödemeler gerçekleştirilmelidir.

Devlet destekli konut hesabı için ayrıca minimum 3 yıl (36 ay) düzenli ödemeler gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Vadeler 3, 4 veya 5 yıl şeklinde açtırılabilir. Konut hesabı açtırmak isteyen kişilerin konut ediminden sonraki 6 ay içerisinde İş Bankası’na başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Konut destekleri düzenli ödemeler yapıldığı taktirde 13 bin 725,40 TL ve 15 bin 837 TL arasında değişen katkılar sağlamaktadır.

Detaylı bilgi edinimi için ve başvurularınız için bankanın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.