Ana SayfaGündemBanka Müşteri Bilgilerinin Paylaşımı Hakkında Yeni Yönetmelik!

Banka Müşteri Bilgilerinin Paylaşımı Hakkında Yeni Yönetmelik!

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Müşteri bilgilerinin paylaşımı, BDDK tarafından düzenlenen Sır Niteliğindeki Bilgilerin Paylaşılması Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugün ilanından sonra 1 0cak 2022’de yürürlüğe girecek.

Yönetmeliğin Kişisel Verilerin Kanunu’ndan destek alarak ortaya çıkarılan yönetmelik, Bankacılık Kanunu alanında da sırları saklama sorumluluğu ve buna istinaden müşterilerin sır kavramlarına yönelik standartları da gelmektedir. Yönetmelik gereğince bulunduğu mevki ve görevleri nedeniyle bankaya ya da müşteriye ait sırları öğrenenler sırları yetkili olunan merciler haricinde paylaşamayacaklar ve bu sorumluluk kişide görevden ayrılsa bile devam edecek.

Müşteri Bilgilerinin Paylaşımı Sır Haline Getirildi!

Müşteri Bilgilerinin Paylaşımı Sır Haline Getirildi!
Müşteri Bilgilerinin Paylaşımı Sır Haline Getirildi!

Banka faaliyet alanlarında özgünleşmiş banka müşteri ilişkileri sonrasında gerçek ve tüzel kişilerin verileri, müşteri sırları haline getirilecek. Müşterilerin sır değerindeki bilgileri sır saklama yükümlülüğünden istisna tutulan durumlar haricinde müşteri rızası olsa dahi müşteri tarafından talep ya da talimat olmadan üçüncü kişilerle asla paylaşım yapılmayacak. Müşteriler bilgileri için paylaşmaya yönelik açık rıza gösterir veya talep ya da talimat verirse, bankanın vereceği hizmetler için bir ön şart haline getirilemeyecek.

Bankaların Bilgi Paylaşım Komitesi Zorunlu Olacak

Bankaların Bilgi Paylaşım Komitesi Zorunlu Olacak
Bankaların Bilgi Paylaşım Komitesi Zorunlu Olacak

Yönetmelik için, sır saklama yükümlülüğüne ayrıcalık olarak tutulan durumlara ilişkin hükümler, sadece belirli amaçlar için sınırlılık ve bu amaçların getirdiği veriyi içeren ölçülülük ilkelerini kapsamak üzere düzenlenmiştir.

Diğer bir açıdan uyum için bankaların Bilgi Paylaşım Komitesi kurmalarında zorunluluk getirilecek. Bu komite ise asgari yönden, bilgi paylaşımında talep eden ya da kendisinden bilgi talep edilen iş kolları için iç kontrol birimi, uyum birimi ve hukuk birimi temsilcileriyle ilgili varlık sahiplerinden oluşum yapılacak.

Komitede, ölçülülük ilkesi dikkate alındığında müşteri sırrı ve banka sırrı niteliğinde olan bilgilerin paylaşımları koordine etmek ve gelen paylaşım taleplerinin uygunluğunu değerlendirmek, bunları kayıt altına almakla sorumlu tutulacaktır.

Bilgi Paylaşım Komitesi’nin görev tanımlarıyla çalışma esasları, bankaların yönetim kurulları tarafından onaylanacaktır.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
63TakipçilerTakip Et
2,246TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...