İnşaat Sektöründe Çalışan Sayısı Azaldı!

TÜİK tarafından açıklanan iş gücü endekslerinde inşaat sektöründeki çalışan sayısının azaldığı görüldü. İnşaat istihdam endeksi ikinci çeyrek değerleri bir önceki çeyreğin değerlerine nazaran yüzde 2,5 oranında azaldı. Bu da artık inşaat sektöründe daha az kişinin çalıştığını gösteriyor.

İnşaat Sektöründe Çalışan Kişi Sayısı Azalıyor

İnsanın başlıca ihtiyacı olan yaşam alanlarını oluşturmak için çalışan inşaat sektöründe çalışan sayısı azaldı. İlk çeyreğe nazaran daha az olan çalışan sayısı artık daha az projenin ortaya çıkarıldığını gösteriyor. Zira inşaat sektörünün en çok iş yaptığı dönem yaz mevsimleridir. Kış ve Sonbahar aylarındaki olumsuz hava şartları işçilerin çalışma şartlarını olumsuza çevirdiği için inşaat sektöründeki en yoğun çalışmalar yaz mevsiminde yapılıyor. Ancak yaza geçiş dönemi olan Nisan, Mayıs, Haziran aylarındaki çalışan sayısının azalması şaşırttı. İnşaat sektöründe yaz mevsimindeki çalışan sayısını arttıran etkenlerden biri de mevsimlik işçilerdir. Zira özellikle doğu illerinde yaşamlarını sürdüren vatandaşlar ilkbahar ve yaz aylarında çalışmak üzere batı illerine göç ediyor.

Maaş Artıyor Çalışan Azalıyor

Aynı sektördeki maaş endeksinin ise brüt olarak geçtiğimiz çeyreğe göre 3,1 arttı. Bu durum inşaat sektöründeki maaşların artmasına, buna rağmen işçi sayısının azalmasına işaret ediyor. İnşaat projelerinde çalışan işçi sayısının azalması artık kalifiyeli elemanlarla yola devam edildiğini gösteriyor. Zira en çok para kazandıran mesleklerden biri olarak karşımıza çıkan inşaat işçiliği için bir ayda alınan ücret en az 2500 lira oluyor. Eğer çalışan işçi herhangi bir alanda usta vasfında çalışıyorsa bu maaş 5 bin liraya kadar çıkabiliyor. En düşük memur maaşı 2300 lira dolaylarındayken inşaat işçileri yoğun ve emek gerektiren çalışmaları sonucunda 2500 lira alıyorlar. Maaşların artmasına rağmen sektörde çalışan sayısının azalması, artık inşaat firmalarının kalifiyeli eleman çalıştırmaya özen gösterdiklerini gösteriyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.