Dolar birçok ülkede uluslarası ticari işlemlerde kullanılmaktaydı. Dünya piyasasının büyük bir bölümü Euro ve Dolar üzerinden ilerlemektedir. Küresel ticaretler için kullanılan bu para birimleri birçok ülkenin de işlem görmesinde kullanılmaktaydı.

Ancak bu ülkeler ticarette doları kaldırıyor. Güney Kore ve İran yetkililerinin aldığı kararlar neticesinde 29 Ağustos’tan itibaren ticarette doları kaldıracağı bilgisi gündemde yer almaktadır. İran resmi ajansının verdiği bilgiler ışığında Tahran ve Seul arasındaki ticaret için Güney Kore’nin para birimi olan Won’un Euro’ya çevrilmesi önündeki engellerin de kaldırıldığı bildirildi.

Ülkedeki bu engelin kalkması üzerine Baidinejad, nükleer anlaşmalar çerçevesinde bu gelişmelerin Amerika Birleşik Devletleri onayıyla gerçekleştiği bilgisini verdi. Bu kararın uygulamaya geçmesiyle beraber, iki ülkenin ticareti için dolar kullanılmadan sadece Euro ile işlem gerçekleştirilecek.

Nükleer anlaşmalar çerçevesinde alınan bu kararlar, İran ve Güney Kore arasındaki ticari problemlerin çözülmesine yönelik müzakereler de yürütülmektedir. Ticaret problemlerinin çözümlerine yönelik İran’ın baskısıyla Seul ve Washington yetkilileriyle yürütülen müzakereler olduğu açıklamalar arasında yer almaktaydı. Güney Kore’nin Amerikan Birleşik Devleri onayıyla doların aracılığı olmadan wonu Euro’ya çevirmesi teknik çözümlerin oluşturulmasını sağlamıştır. Böylece ticaret daha düz bir yoldan ilerleyebilir.

Bu gelişmelerle birlikte diğer para birimlerinin de Euro’ya çevrilme işleminde kolaylıkların olabileceği ve bu işlemlerin önünün açıldığına yönelik açıklamalar da geldi. Euro üzerinden ticarete başlanacağı Güney Kore Ekonomi Bakanı tarafından da ayrıca belirtildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın