Kurbanlık Fiyatları TZOB Tarafından Açıklandı

0

Kurbanlık Fiyatları Belirlendi

Kurban Bayramı’nın yaklaşıyor olması vatandaşların kurbanlık bakmaya başlamasını sağladı. Birçok büyükşehirde belirlenen alanlarda kurban pazarları kuruldu. Her yıl olduğu gibi kurbanlık fiyatları bir önceki seneye göre artış gösterdi. Ancak artışın büyüğü büyükbaş hayvanlarda oldu. Zira küçükbaş hayvanların geçen seneki fiyatlarıyla bu yılki fiyatları arasında çok büyük bir fark yok.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar konuyla ilgili açıklama yaptı ve genel olarak kurbanlık fiyatlarını değerlendirdi. Kurbanlık fiyatları ilk olarak satılan alana göre değer kazanacak, doğuda daha ucuz olan kurbanlık fiyatları batı illerinde daha pahalı bir şekilde satılıyor. Zira batı illerinde kurbanlık satanların çoğu doğu illerinde hayatlarını sürdüren hayvancılar. Bu da hayvancıların batı illerine ulaşmak için yaptıkları masrafları da kurbanlık fiyatlarına eklediklerini gösteriyor. Şemsi Bayraktar tarafından yapılan açıklamaya göre büyükbaş hayvan fiyatları 2 bin 850 lira ile 15 bin 200 lira arasında değişiyor. Küçükbaş hayvan fiyatları ise 450 lira ile 700 lira arasında değişiyor.

4 hisselik bir büyükbaş hayvan pazarlarda yaklaşık 6 bin liraya satılırken pazarlıkla birlikte 5500-5200 lira aralığında alınabiliyor. Dolayısıyla büyükbaş hayvan kurban etmek isteyen kişilerin bir hisse için 1250 lira ile 1350 lira arasında bir ücret ödemesi gerekiyor. Ancak küçükbaş hayvanların en irisi pazarlarda 800 liraya satılıyor. Her zaman olduğu gibi büyükbaş hayvanlara nazaran küçükbaş hayvanlar hisse başı birim fiyatı için daha uygun görünüyor.

Büyükbaş hayvanların canlı kilo fiyatı 16 lira ile 20 lira arasında değişiyor. Aynı fiyat küçükbaş hayvanlarda ise 15 liraya kadar düşebiliyor. Burada önemli olan etken hangi ilde kurbanlık aldığınızdır. Zira İstanbul ve Ankara arasında bile ciddi farklar söz konusu. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın