Kredi Kartıyla Yapılan Alışverişlere Taksit Düzenlemesi Yapılacak

0

Kredi Kartına Taksite Düzenleme

18 yaşını aşmış birçok kişi aktif olarak kredi kartı kullanıyor. Sadece geliri olan kişiler değil, öğrenciler de kredi kartı alabiliyor. Öğrencilere bile kredi kartı veren en az 5 banka bulunuyor. Kredi kartı kullananlardan çoğu ise borçlu durumda. Bu durum geçtiğimiz yıllarda hükümet tarafından eleştirilmiş ve taksit sayıları insanları alışverişe yönelttiği için düşürülmüştü. Bu kararın ardından kredi kartı borçlarında herhangi bir düşüş olmadı, üstelik vatandaşlar daha yüksek miktarlı taksitleri ödemek zorunda kaldıkları için zorlandılar. Ayrıca esnaflar da taksit konusunda tüketiciye yardımcı olamadıkları için daha az kazandılar. Tüm bu nedenlerden sonra BDDK kredi kartıyla yapılan alıverişler için düzenleme kararı aldı.

Yeni düzenlemeyle birlikte birçok sektörde satılan ürünler için özel taksit sayıları belirlenecek. Öyle ki esnaflar bağlı oldukları ticari odalar aracılığıyla BDDK’ya başvuruda bulundular. Buna göre elektronik ürün satan esnaflar, kuyumcular ve mobilyacılar taksit sayılarının arttırılmasını istedi. Kuyumcular en az 6, mobilyacılar ise 18 aya kadar taksit istiyor.

Taksit Sayısının Düşürülmesi Çeşitli Hileleri Ortaya Çıkardı

Elektronik ürün ve akıllı telefonlar için kredi kartına maksimum 3 ay taksit yapılabiliyordu. Bu durum esnafların satışlarının düşmesine neden oldu. Satışları arttırmak isteyen esnaflar çeşitli hilelere başvurarak daha fazla ürün sattılar. Bu bağlamda bazı esnaflar telefon kılıfını binlerce liraya satarak bu ürüne 12 taksit yaptılar ve akıllı telefonu da kılıfın yanında hediye ettiler. BDDK tarafından yapılacak olan yeni düzenleme hem tüketici hem de esnaflar için daha avantajlı olacak. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın