Bankalar Konut Kredisi Faizleri Konusunda Yeni Bir Karar Alıyor

0

Bankalardan Vatandaşın Yüzünü Güldüren Karar

Konut edindirme stratejisinde değişime gitmek isteyen Türk bankacılık sektörü özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olan bir sistemi ülkemizde kullanmaya başlayacak. Bu sistem sayesinde kredi faizleri değişken olsa bile anlaşma yapan vatandaş bundan etkilenmeyecek. Özellikle Almanya’da yıllardır uygulanan ve başarıya ulaşmış bir sistem olan Yapı Tasarrufları Sandığı modeli yakın zamanda faal olarak ülkemizde de vatandaşlara sunulacak.

Yapı Tasarrufları Sandığı modeli daha çok alt gelir grubuna hitap eden bir sistem. Bu sistem sayesinde ev almadan yıllar önce herhangi bir bankayla anlaşma yapıyorsunuz. Bankaya belli bir süre için belli bir miktar kadar yatırım sözü veriyorsunuz, yani biriktirebileceğini miktarı banka ile paylaşıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse 3 yılda biriktirebileceğiniz maksimum tutarın 50 bin lira olduğunu belirtiyorsunuz. Banka da buna göre sizlere o günden bir kredi faiz oranı belirliyor. Bu kredi faiz oranından faydalanmak için teminat verdiğiniz parayı biriktirmeniz gerekiyor. Sistemin vatandaşa yarayacak olan kısmı ise faiz oranlarıyla ilgili. Zira zaman zaman faizlerde ciddi düşüşler olsa da çoğu zaman büyük yükselişler yaşanıyor. İşte bu yükselişler faiz oranı belirlenen kişileri etkilemeyecek. Sizlere bankalar 1,02 faiz oranını teminat ettiyse kredi faiz oranları 2’ye çıksa bile bu sizi ilgilendirmeyecek.

Yapı Tasarrufları Sandığı Sistemi Devlet Desteğiyle Devam Edecek

Yapı Tasarrufları Sandığı sistemi devlet konut desteği projesiyle birlikte ilerleyecek. Bu da hem sizin para biriktirmenizi hem de biriktirdiğiniz para için devletten destek almanızı sağlayacak. Sonuç olarak bu sistem uygulanmaya başlandığında artık ev almak çok daha kolay olacak. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın