Hüseyin Özkara Darbeyi Değerlendirdi

Konu hakkında açıklama yapan Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkara önemli açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz darbe girişiminden tam 3 gün sonra Türkiye’ye 1 milyar lira getirdiklerini kaydeden Hüseyin Özkara bunun Türkiye’ye olan güvenlerinin bir eseri olduğunu söyledi. Türkiye piyasalarını da değerlendiren Özkara ‘’Dünya devletleri dayanıklılıklarını teoride ölçerken Türkiye bizzat bu durumu yaşadı ve ne kadar güçlü olduğu bütün dünyaya gösterdi.’’ Dedi.

1 Milyar Lira Nasıl Geldi?

15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra BDDK’ya başvurarak 1 milyar liralık kaynak girişi için izin isteyen Odeabank istediği izni aldı. Bunun ardından 1 milyar liralık kaynak girişi onaylandı ve ‘i Odeabank parayı Türkiye’ye getirdi. Odeabank’ın yüzde 75’i Lübnan merkezli bir banka olan Bank Audi’nin. Bankanın hisselerinin geri kalanı ise Avrupa’ya ait.

Bu Durum Ekonominin İyi Olduğuna İşaret

Odeabank’ın 15 Temmuz darbe girişiminden sonraki tehlikeli dönemde ülkede kaynak arttırmasını değerlendiren Hüseyin Özkara oldukça önemli açıklamalar yaptı. Dünyadaki bütün merkez bankalarının zaman zaman kötü durumları öngörebilmek için stres testi yaptığını söyleyen Özkara Türkiye Cumhuriyetinde yaşanan darbe girişiminin 1,5 günde püskürtüldüğünü ve ekonominin kaldığı yerden devam ettiğini vurguladı. Krizlere dayanıklı ülkelere yatırım yapmanın daha mantıklı olduğunu söyleyen Özkara bu durumun Türkiye için önemli olduğunu belirtti. Odeabank’ın sermayesini arttırdığı 1 milyar liranın girişi daha önceden planlanmış, ancak bankanın ortakları Türkiye’ye güvendikleri için paranın gönderilmesine engel olmamış. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.