Bankaların Kar Oranları Arttı!

0

Bankalar, genel itibariyle ezilen halkın finansal olarak daha uygun şartlar altında borçlanabilmesini sağlamak ve ülkenin işçi ve çiftçi kesiminin ekonomik kalkınmasını sağlamak amacıyla kurulmuş şirketlerdir.

Geçmişten bugüne kamu bankalarının bankacılık sektörünün temellerini atmasıyla başlayan bu süreç günümüze kadar özel bankalarda ve bankacılık hizmetlerinde çeşitliliğe ve yeni fikirlerin ortaya atılmasını sağlamıştır. Ülke genelinde her müşteriyi kendi cephesine çekmeye çalışan ve kar elde etmeye çalışan bankaların kar oranları arttı!

Bankaların 7 aylık dönemine ait performans incelemelerinde kar oranlarında artış gözlendiği saptanmaktadır. Bankacılık sektöründeki bu artış %50’ye yakın bir oranı bulmuş durumdadır. 7 aylık dönem kazanılan bu kârlar, kayda 22,8 milyar olarak geçti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verileri ışığında belirtilen bu 7 aylık performans rakamları, Ocak ve Temmuz ayı içindir. Geçen yıl dönemine göre %50’lik bir artış gösteren bankacılık sektörü, aktif büyüklüğü 2,5 trilyonu bulan Temmuz sonu rakamnlarına ulaştı. Sektördeki bu artış bankaların yüzünü güldürse de, hala yeterli bir kazanç sağlanmadığı düşünülüyor olmalı ki bankalar rekabete hızla devam ediyor.

Pastadan kimin hangi payı aldığı bilgisi hakkında bilgilere bankaların aktif kâr oranları incelenerek ulaşılabilir. Bankacılık sektörünün kredileri ise Temmuz sonu için 1.58 trilyonluk veriler içermektedir. Ülke ekonomisinde de büyük bir yer edinen bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşüşüyle bu oranı katlayacağı söylenebilir.

Yaşanan düşüşlerle birlikte tüketiciler kredilere yoğun bir talep gösterebilir ve gösterilen talep doğrultusunda kredi satışlarında da ivme artışı gözlenebilir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın