HSBC Yönetiminde Büyük Değişim!

0

HSBC, içerisinde hiyerarşik yapısı için eleştirel yaklaşımları dikkate alarak durumu hafifletmek için büyük değişim uygulamasına yöneldi ve Avrupa ve Wall Street rakipleriyle daha uyumlu hale gelmeye çalışıyor.

Financial News’in haberine göre, büyük değişim yapan HSBC, CEO’su Noel Quinn’in bankasında İngiltere biriminde olan iç yazışmaları hakkında bazı üst düzey birimlerin kaldırılma işlemlerinin uygulayacağı ve bunun birimler yerine de bankanın üç işletme grubuna indirilerek daha aktif olacağı bildirildi.

Büyük Değişim Yeni Uygulamalar!

Büyük Değişim Yeni Uygulamalar!
Büyük Değişim Yeni Uygulamalar!

HSBC işletme yapısı gereği çalışanlar için genellikle kıdem sırası belirleyerek çalışma düzeni oluşturmuş ve buna göre bir ila sekiz yıl arasında değişen küresel kariyer aralığının üzerinden tanımlama yapmıştır. Yeni uygulamayla banka içinde olan en üst kademelerde yönetici görevleri için ‘grup yöneticisi’ unvanı kullanılmaya başlanmıştır. Banka, en önemli işletmeler için de işlevlere ve coğrafyalara liderlik edenler yöneticileri kapsayan ‘idari müdürler’ olarak tanımlama yapıyor. Banka kilit iş kolları ile başkanlık edenler için de ayrıca klasik bir yatırım bankası terimi olan ‘genel müdür’ tabirini kullanmaya başlanılacak.

Quinn Genel Müdür’ünden Açıklamalar

Quinn genel müdürün iş tanımına yönelik yaptığı açıklamalardan birinde bu yöneticiler için “önemli bir faaliyete öncülük etmek, kritik işlevsel sorumluluklar üzerinde kontrol sağlamak, grup çapında politika belirlemek, gelecekte yapılabilecekleri ve kontrol alanlarını tanımlamak ve karmaşık değişimlerde ikinci basamak gözetim işlevini sağlamak” gibi sorumlulukları olacağını söylemiştir.

Quinn yönetimi altında olan HSBC, işletme birimlerinde gittiği basitleştirmeler için büyük bir stratejik değişim sürecini başlatarak bankada bu değişim sırasında 35 bin çalışanını işten çıkarmıştır. Gereksiz yönetim katmanlarını banka bünyesini kaldırmaya odaklanmıştır.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın