İsrail’le Doğalgaz Görüşmesi Önümüzdeki Yıl Yapılacak

0

Büyükelçilikler Yakında Açıklanacak

İsrail’in ülkemizde büyükelçilik binası yok. İki ülke arasında yaşanan siyasi gerilimler ekonomik boyutta da kendini hissettiriyor. Bu konuda açıklama yapan Amira Oron henüz ilişkilerin iyileşmesinin başında olduklarını söyledi. Daha sonra büyükelçilikler hakkında değerlendirme yapan Amira Oron TBMM ile yapılan anlaşma gereği yakın zamanda büyükelçiliklerin açılmaya başlayacağını belirtti.

Normalleşmenin Başındayız

Uzun süren siyasi çatışma sonucunda Türkiye ve İsrail ilişkileri iyiye gidiyor. Davos’ta yapılan toplantı, Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı ve buna benzer siyasi olaylar nedeniyle iki ülke arasında adeta soğuk bir savaş var. Cumhurbaşkanı’nın İsrail’e gitmemesi de bu konuda belirleyici bir etken oldu. Değerlendirmelerini olumlu bir üslupla yapan Amira Oron şu anda normalleşmenin başında olunduğunu söyledi. Amira Oron’a göre büyükelçilik bazında ilişkiler başladığında iki ülke arasındaki ekonomik faaliyetler de artacak.

Doğalgaz Görüşmeleri Önümüzdeki Yıl Yapılacak

Amira Oron İsrail’in ekonomik durumunu da değerlendirdi. Ülkede bilgi, teknoloji ve enerji satışından gelen kaynağın 2014 yılında 5,4 milyar dolar olurken 2015 yılında bu tutarın 4 milyara gerilediği belirten Amira Oron ticaret hacminin ise toplamda 8 milyar dolar olduğunu belirtti.

Değerlendirmelerini doğalgaz için de yapan Amira Oron seneye görüşmeler yapılabilir dedi. İki ülke arasında bu konuda anlaşma yapılabilmesi için hükümetlerin birbirleriyle anlaşmaları ve anlaşma imzalamaları gerekiyor. Türkiye en çok Rusya ve İran’dan gaz oluyor. Buna ek olarak İsrail’den de doğalgaz alınabilir. Doğalgaz konusunda muhtaç olduğumuz ülkelerle sürekli siyasi problem yaşamamız bu konuda tedirginlik yaratıyor. Zira bu ülkelerle anlaşmalar olsa da zaman zaman doğalgaz konusunda sıkıntı yaşanabiliyor. Azerbaycan ve İsrail’le bu konuda çalışmaların olması doğalgazı daha ucuza almamızı sağlayabilir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın