2016 Yurt Fiyatları Cep Yakıyor

Yeni eğitim öğretim sezonunun açılmasına sayılı günler kala birçok öğrenci yurt telaşına kapıldı. FETÖ nedeniyle kapatılan yurtların oldukça büyük bir sayıda öğrencinin boşta kalmasına neden oldu. Devlet yurtlarının da yetersiz olması öğrencileri zorluyor.

2016 Yurt Fiyatları Ne Kadar?

İkamet ettiği şehirden farklı bir şehirde eğitim hayatına devam edecek olan öğrencilerin birçoğu yurtta kalmak istiyor. Yemek, ulaşım, temizlik ve daha birçok etkende avantajlı olan yurtlar son dönemde ciddi anlamda pahalandı. Özellikle FETÖ’ye vurulan darbe nedeniyle kapatılan yurtların kontenjan sayıları oldukça fazla. Bu da orada kalan öğrencilerin de boşta kalmalarına neden oldu.

2016 KYK yurt ücretlerine bakıldığında bu ücretlerin 130 lira ile 240 lira arasında değişiyor. Devlet yurdu, yarı özel devlet yurdu ve tam özel devlet yurtları bulunan KYK’da kalmak isteyen öğrenciler için kontenjan yetersiz. Öyle ki her yıl İstanbul için başvuruda bulunan fazladan 100 bin öğrenci mevcut. Bu da kalan öğrencilerin alternatif yurtlara ya da özel evlere yönelmesine neden oluyor.

İstanbul’da özel yurt fiyatlarına baktığımızda 4 kişilik standart bir yurdun konumuna da bağlı olarak aylık en az 500 lira olduğunu görüyoruz. Odadaki öğrenci sayısı arttıkça yurt ücreti de artıyor. Öyle ki yurt fiyatları 500 lira ile 4 bin lira arasında aylık olarak değişiyor.

İlgili:  Vergi No Sorgulama Servisi | Vergi Numaraları Nasıl Öğrenilir?

İç Anadolu bölgesindeki yurtlar ise İstanbul kadar olmasa da bölgeye göre oldukça pahalı. Kayseri’de standart bir öğrenci yurdunun aylık ücreti 450 liradan başlıyor, aynı ücret Ankara’da 400, Sivas’ta ise 500 liradan başlıyor. Küçük şehirlerde yurt bulmak oldukça zor, zira şimdiden kontenjanlar dolmuş durumda.

FETÖ’den kalan yurtların seneye faal hale getirileceği açıklanmıştı. Seneye kadar yurt konusunda ciddi problemler yaşanacak gibi duruyor. Hükümet çalışmaları erkene çekerse eğitim öğretim sezonunun ikinci sezonunda yurt sayısı artabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.