Konut Kredisi Faizlerinin Düşmesi Yüzleri Güldürdü

0

Emlak Sektörü Canlandı

Yılbaşından Haziran ayına kadar yüksek olan konut kredisi faizleri nedeniyle birçok kişi ev alma hayalinden vazgeçmek durumunda kalmıştı. Öyle ki kredi faizlerinin çok yüksek olması alınan bir liralık kredinin iki lira olarak ödenmesini gerektiriyordu. Bu nedenle kredi çekmeye yanaşmayan vatandaşların bir çoğu şansını TOKİ konutları için ve kooperatiflerde denedi. Ancak darbe girişimi sonrası ekonomiyi düzeltme çabasına girişen hükümet ve Cumhurbaşkanın yaptığı çalışmalarla kredi faiz oranları birçok bankada 1 puanın altına düştü. Bu durum en çok dar gelirli vatandaşları sevindirdi, zira birikmiş parası olmayan kişiler bile evin yüzde yirmi beşlik bölümünün parasını ödeyebilmesi durumunda kredi alabiliyor.

Konut Kredisi Faiz Oranları 1’in Altında

Emlak sezonu okullar açıldıktan sonra kapanıyor, birçok kişi eğitim sezonu boyunca konut almayı ya da değiştirmeyi düşünmüyor. Sezonun son günlerinde daha fazla satış yapmak isteyen sektör şirketleri çeşitli kampanyalarla gündeme geliyor. Öyle ki evin parasını peşin ödemeniz durumunda yüzde ona kadar indirim fırsatı sunan firmalar var. Konut kredisi faiz oranlarının da 1 puanın altında olması insanları ev almaya teşvik ediyor. Çünkü kredi faiz oranları sabit değil, her an değişebilir.

Konut Kampanyalarının Ardı Arkası Kesilmiyor

Özellikle büyükşehirlerde faaliyet gösteren inşaat şirketleri çeşitli kampanyalarla sürekli gündeme geliyorlar. Hem kredi faiz oranlarının düşük olması hem de vatandaşların kampanyalardan faydalanmak istemeleri konut satışlarını arttıran etkenlerden. Temmuz Ayı’nda darbe girişimi nedeniyle konut satışları bir hayli düşmüştü. Ekonominin tekrar eski halini alması sayesinde satışlar tekrar arttı. Özellikle Ağustos’ta satılan konut sayısı yeni bir rekorun habercisi olabilir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın